Zamknij

Koronawirus. Burmistrzowie na kwarantannie. Mieli kontakt z zakażonym ministrem

18.03.2020 09:23
koronawirus
fot. Mateusz Grochocki/East News

Samorządowcy z powiatu otwockiego (województwo mazowieckie) zostali objęci kwarantanną domową. Jak donoszą lokalne media, u 81 osób podejrzewa się koronawirusa. Politycy brali udział w otwarciu biura poselskiego Dariusza Olszewskiego, na którym spotkali się z ministrem środowiska Michałem Wosiem. W poniedziałek Woś poinformował, że wykryto u niego zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Burmistrzowie objęci kwarantanną po spotkaniu z ministrem środowiska

Wśród osób przebywających na kwarantannie jest m.in. burmistrz Karczewa Michał Rudzki oraz burmistrz Józefowa Marek Banaszek. Obaj mieli kontakt z Michałem Wosiem. Informacje o kwarantannie burmistrzów jako pierwszy podał portal tvnwarszawa.pl. Samorządowcy opublikowali oświadczenia na swoich profilach na Facebooku.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Z uwagi na fakt, iż przebywałem na spotkaniu, w którym brał udział minister Woś, skontaktowałem się z Sanepidem i zgodnie z wytycznymi w oczekiwaniu na wykonanie testu pracuję zdalnie z domu. Pracą Urzędu kieruje mój zastępca Piotr Gąszcz

- napisał na Facebooku burmistrz Józefowa.

Banaszek dodał, że w ostatni czwartek był na otwarciu biura poselskiego w Otwocku. Dodał, że czuje się dobrze.

Przyjechał tam również minister Woś. Spotkanie trwało ok. 15 minut - na stojąco. W tym czasie byłem z ministrem w jednym pomieszczeniu, ale nie miałem z nim bezpośredniego kontaktu. Nie rozmawiałem z nim, nie witałem ani nie żegnałem, nie stałem koło niego. Z ostrożności pracuję w tym tygodniu zdalnie, w domu i - po kontakcie z sanepidem - czekam na zrobienie testu -

- tłumaczył na swoim profilu burmistrz Józefowa.

Kwarantanną objęty jest także burmistrz Karczewa Michał Rudzki.

Moi Drodzy, Minister Środowiska, P. Michał Woś uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa 2019-nCoV. Niestety, w ostatnich dniach miałem bezpośredni kontakt z Panem Ministrem. [...] Zgodnie z procedurami, jako osoba, która miała styczność z zakażonym, dziś rano zgłosiłem się do Powiatowej Stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej w Otwocku. Zostałem objęty obowiązkową 14-dniową kwarantanną. Pozostaję zatem w domu i w sposób zdalny będę zarządzał naszą gminą

- napisał na Facebooku Michał Rudzki.

Dodał, że nie ma charakterystycznych objawów koronawirusa i czuje się dobrze. Zaznaczył, że zostanie poddany testowi, a o wynikach poinformuje na swoim profilu.

Minister środowiska Michał Woś poinformował w poniedziałek wieczorem, że po stwierdzeniu w niedzielę koronawirusa u pracownika Lasów Państwowych, z którym miał kontakt, poddał się kwarantannie i wykonał badanie; test dał wynik pozytywny. "Czuję się dobrze. Dziękuję pracownikom służby zdrowia i wyrażam solidarność z wszystkimi chorymi" - oświadczył.

Dzień później poinformował, że jego samopoczucie się pogorszyło. "Pytacie, jak się czuję: gorzej. Ale wciąż zostaję w domu. Gdyby porównywać, to wczoraj jak przy lekkim przeziębieniu, a dziś jak przy porządnej grypie - napisał na Twitterze.

Zobacz także

Koronawirus na Mazowszu

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo w Europie. Coraz więcej przypadków zarażenia wirusem SARS CoV-2 potwierdza się w Polsce. Na Mazowszu odnotowano do tej pory 38 osób zakażonych (stan na środę godz. 8.30). 

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP/tvnwarszawa.pl/linia.com.pl