Zamknij

Kolejny przypadek koronawirusa w Centrum Zdrowia Dziecka. Zarażona pielęgniarka

27.03.2020 14:37
Centrum Zdrowia Dziecka
fot. Wikimedia.org

Kolejny przypadek koronawirusa w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Tym razem chodzi o pielęgniarkę. Jak podała rzeczniczka placówki, nie miała ona kontaktu bezpośredniego z lekarzem, u którego rozpoznano koronawirusa w zeszłym tygodniu. 

Koronawirus w Centrum Zdrowia Dziecka. U jednej z pracownic placówki potwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2. Jak poinformowała rzeczniczka Instytutu Katarzyna Gardzińska zakażona pielęgniarka "nie miała kontaktu bezpośredniego z lekarzem, u którego rozpoznano koronawirusa". 

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

W ubiegłym tygodniu COVID-19 rozpoznano u lekarza-naukowca z placówki. Miał on kontakt z 6 pacjentami. Po uzyskaniu tej informacji zostali zbadani wszyscy przebywający w klinice pacjenci oraz ich opiekunowie, a także 14 pracowników z kontaktu bezpośredniego.

U żadnej z przebadanych osób nie stwierdzono wirusa

– napisał w oświadczeniu wydanym 24 marca dyrektor CZD dr Marek Migdał.

Przypomniał, że "za kontakt bezpośredni uznajemy - osobę, która miała fizyczny kontakt lub przebywała z osobą zarażoną w pomieszczeniu zamkniętym w odległości mniejszej niż 2 metry, w czasie dłuższym niż 15 min".

To trzeci przypadek koronawirusa w placówce. O drugim szpital poinformował na Facebooku. "Wdrożono standardowe procedury. Pracownik nie ma żadnych objawów choroby, przebywa w domu i czuje się dobrze" - zapewniono.

Zobacz także

Koronawirus na Mazowszu

Według danych sanepidu (stan na 26 marca, godz. 16) na terenie województwa mazowieckiego w ciągu doby potwierdzono czterdzieści kolejnych przypadków COVID-19. Łącznie odnotowano ich 291. W czwartek poinformowano o dwóch kolejnych zgonach w Warszawie

78-letni mężczyzna i 84-letnia kobieta byli hospitalizowani w Warszawie  – poinformował w czwartek Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Stan obu tych osób był ciężki. Mieli choroby współistniejące.

Pierwszy przypadek COVID-19 w Polsce potwierdzono 4 marca. Od piątku, 20 marca, obowiązuje stan epidemii. Rząd zaostrzył warunki kwarantanny. Od środy, 25 marca, w Polsce obowiązuje zakaz przemieszczania się. Można jedynie wyjść do pracy, po zakupy spożywcze, apteki, lekarza, wyprowadzić psa. Jednocześnie poruszać się w grupie mogą nie więcej niż dwie osoby, nie dotyczy to rodzin. 

Zobacz także

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP