Zamknij

Koronawirus. Kampinos zamknięty do odwołania. Las Kabacki pozostaje otwarty

25.03.2020 15:51
Kampinoski Park Narodowy
fot. Dariusz Nowak/East News

Kampinoski Park Narodowy zamknięty do odwołania. Dyrekcja zdecydowała w środę o zakazie korzystania ze wszystkich szlaków turystycznych i ścieżek. Jak poinformowały Lasy Miejskie, nie ma natomiast planów zamknięcia Lasu Kabackiego.

Decyzja o zamknięciu parku dla odwiedzających pojawiła się na stronie internetowej "zielonych płuc Warszawy".

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego informuje, że w związku z wprowadzeniem działań mających na celu zapobieganiu rozprzestrzenianiu się epidemii wirusa SARS-CoV-2 z dniem 26.03. 2020 r. cały obszar Kampinoskiego Parku Narodowego zostaje zamknięty dla turystów, osób uprawiających rekreację, dla celów edukacyjnych, sportowych, filmowania, fotografowania, a także w celach zarobkowych

- brzmi treść komunikatu.

Zobacz także

Kampinoski Park Narodowy zamknięty do odwołania. Las Kabacki otwarty

Jak wyjaśniono w oświadczeniu, obowiązuje bezwzględny zakaz korzystania ze wszystkich szlaków turystycznych oraz ścieżek edukacyjnych. Zarządzenie obowiązuje do odwołania.

Zdajemy sobie sprawę z dobroczynnych właściwości przebywania na świeżym powietrzu. Niestety obserwujemy bardzo dużą koncentrację ludzi na terenie parku, co sprzyja rozprzestrzenianiu się epidemii, której zasięg musimy ograniczyć

- tłumaczy kierownictwo parku.

W dobie koronawirusa, gdy władze zaleciły unikanie skupisk, w Kampinoskim Parku Narodowym gromadziły się tłumy. Jak donosili internauci, w weekend trudno było znaleźć miejsce na parkingu.

Zobacz także

Innym popularnym parkiem wśród warszawiaków jest Park Kultury Powsin i Las Kabacki. O zamknięcie tego ostatniego zaapelował do burmistrza Ursynowa Roberta Kempy radny Ursynowa Mateusz Rojewski z PiS.

W swojej interpelacji zwracał uwagę na „niesamowite ilości mieszkańców” odwiedzających Las Kabacki w ostatnim czasie oraz na odbywające się w lesie imprezy, ogniska czy grille.

Zobacz także

"Spacerowanie nie jest zakazane"

Robert Kempa zapytany przez PAP o tę interpelację wyjaśnił, że Las Kabacki pozostaje w gestii warszawskich Lasów Miejskich. Zaznaczył jednak, że zamykanie obiektu przyrodniczego nie jest konieczne.

Jestem zwolennikiem egzekwowania prawa, a nie wymyślania takiego, które ciężko egzekwować. Las Kabacki stanowi 17 proc. terytorium Ursynowa, więc wprowadzenie takiego zakazu jest technicznie niewykonalne. Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówi przecież, że spacerowanie nie jest zakazane. Problemem więc nie jest to, tylko gromadzenie się skupisk ludzkich i to z tym należy walczyć

– podkreślił.

Dyrektorka Lasów Miejskich-Warszawa Andżelika Gackowska wyraziła podobny pogląd. Jej zdaniem nie ma potrzeby, by zamykać Las Kabacki.

Sami odwiedzający Las Kabacki zachowujący odpowiedni odstęp nie są zagrożeniem, natomiast problemem są niektórzy ludzie gromadzący się w określonych miejscach na terenie lasu - czasami są to skupisko nawet po ok dwadzieścia osób. Zwróciliśmy się do policji i straży miejskiej o egzekwowanie zakazu gromadzenia się w tych miejscach

– powiedziała.

Podkreśliła, że chodzi szczególnie o obszar na skraju lasu przy Powsinie, gdzie znajdują się paleniska. Jest to popularne miejsce wśród mieszkańców Warszawy, którzy organizują tam grille.

Zobacz także

Koronawirus w Polsce

W Polsce liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 957 osób (stan na środę, godz. 14.30). Na skutek COVID-19 13 osób zmarło. Na Mazowszu wirusa zdiagnozowano u 212 osób.

Pierwszy przypadek choroby w Polsce potwierdzono 4 marca. Od piątku, 20 marca, obowiązuje stan epidemii. We wtorek rząd poinformował o zaostrzeniu warunków kwarantanny.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP/Facebook