Zamknij

Koronawirus w akademiku WAT. Ponad 100 podchorążych i żołnierz na kwarantannie

20.08.2020 15:15
podchorążowie
fot. DAREK REDOS/REPORTER (zdj. ilustracyjne)

Koronawirus w akademiku WAT. Zakażony jest jeden z podchorążych. 119 podchorążych i jeden żołnierz zawodowy Wojskowej Akademii Technicznej zostali objęci kwarantanną.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa uczelni Ewa Jankiewicz, kwarantannę - decyzją komendanta Wojskowego Oddziału Medycyny Prewencyjnej w Modlinie - wprowadzono w środę. Podchorążowie i żołnierz spędzają ją w Akademiku Wojskowym nr 5.

Ściśle przestrzegane są wszystkie wymagane środki ostrożności i bezpieczeństwa. Posiłki dostarczane są zgodnie z obowiązującymi procedurami

- zapewniła Jankiewicz.

Zobacz także

Kwarantanna w akademiku WAT

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u podchorążego, który zamieszkiwał w akademiku. Obecnie, również w warunkach kwarantanny, przebywa w miejscu zamieszkania.

Pod koniec marca, po wykryciu przypadku zakażenia Sars-Cov-2 u podchorąży, kwarantannę wprowadzono w Akademiku Wojskowym nr 3. Objęła ona 358 podchorążych i czterech żołnierzy zawodowych. Zakończono ją w drugiej połowie kwietnia, gdy wszystkie osoby uzyskały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Sama WAT angażuje się w pomoc w zwalczaniu epidemii. Jak wynika z informacji dostępnych na jej stronie, podchorążowie, którzy pokonali koronawirusa, oddali swoje osocze krwi na rzecz chorych na COVID-19, a do szpitali trafiły też przyłbice produkowane na uczelni.

Zespół inżynierski z Akademii, obok zespołu z Politechniki Warszawskiej, zaangażował się ponadto w prace nad hełmem wspierającym oddychanie u pacjentów z COVID-19. W kwietniu programiści z WAT i Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni zostali z kolei nagrodzeni za stworzenie aplikacji, która pomaga wykrywać ogniska COVID-19.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP