Zamknij

Zwolniony z aresztu z powodu koronawirusa. Pierwsza taka decyzja w Polsce

18.03.2020 10:50
areszt
fot. Lukasz Szelemej/East News (zdjęcie ilustracyjne)

Sąd uchylił areszt wobec osoby będącej w grupie ryzyka zakażenia koronawirusem - podaje "Rzeczpospolita". Chodzi o prezesa krajowej instytucji płatniczej. Według informacji CBA brał on udział w transferowaniu za granicę co najmniej 8 mld złotych.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie. W sprawie zatrzymano 18 osób. Jak podały media, prezes portalu waluciarz.pl w lutym trafił do aresztu decyzją sądu rejonowego. W oświadczeniu przekonywał, że "nigdy nie był członkiem zorganizowanej międzynarodowej grupy przestępczej, która miała transferować nielegalnie środki pieniężne za granicę Polski".

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Sąd uchylił areszt z powodu koronawirusa

Teraz, decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie, mężczyzna wyjdzie na wolność. Uwzględniono zażalenie jego obrońcy mec. Pawła Sawickiego.

Decyzja oparta jest na art. 259 par. 1 pkt 1 Kpk, który głosi, że jeżeli szczególne względy nie stoją na przeszkodzie, należy odstąpić od tymczasowego aresztowania, „zwłaszcza gdy pozbawienie oskarżonego wolności spowodowałoby dla jego życia lub zdrowia poważne niebezpieczeństwo".

Właśnie takie są przesłanki w tej sytuacji. Sąd Okręgowy powołał się na stanowisko Ministerstwa Zdrowia dotyczące aktualnej sytuacji związanej z wirusem SARS-CoV-2.

Podejrzany znajduje się w grupie ryzyka i wymaga szczególnej opieki

– uzasadniono.

To pierwszy w Polsce przypadek uchylenia tymczasowego aresztowania z uwagi na zagrożenie zarażenia koronawirusem.

Sąd podjął decyzję zgodnie z zasadą humanitaryzmu

– podkreślił adwokat podejrzanego.

Choć sprawa jest bez precedensu, sąd zapewnia, że takie sytuacje nie będą nagminne. W podobnych przypadkach będzie analizowany aktualny stan zdrowia konkretnej osoby - zauważają eksperci.

Zobacz także

Koronawirus w Polsce

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo w Europie. Coraz więcej przypadków zarażenia wirusem SARS CoV-2 potwierdza się w Polsce. W sumie liczba osób, które zostały zakażone koronawirusem, wzrosła do 246 (stan na środę, godz. 8.30). Spośród nich zmarło pięć osób. 

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/"Rzeczpospolita"