Zamknij

Największy samolot świata przyleci do Warszawy. Na pokładzie sprzęt dla medyków

Magdalena Barszczak
08.04.2020 10:20
Antonow An-225 Mrija
fot. Wikipedia.org/Alex Beltyukov

Na warszawskim Lotnisku im. Chopina tuż po świętach wyląduje największy transportowy samolot świata Antonow An-225 Mrija. Do Polski maszyna dostarczy 400 ton sprzętu dla medyków do walki z koronawirusem, zakupionego przez spółki skarbu państwa.

Sprzęt ochronny, który prawdopodobnie zostanie dostarczony do polskich szpitali, zamówiły z Chin KGHM Polska Miedź oraz Grupa Lotos. Chodzi m.in. o 7 milionów masek, kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych i kilkaset tysięcy przyłbic niezbędnych medykom w walce z koronawirusem.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Największy transportowy samolot świata ma wylądować na lotnisku w Warszawie we wtorek 14 kwietnia. Jak potwierdził w rozmowie z tvp.info rzecznik prasowy Okęcia Piotr Rudzki, lotnisko już przygotowuje się na przyjęcie maszyny. Zaznaczył jednak, że na ostateczne potwierdzenie transportu i pozytywną decyzję Urzędu Lotnictwa Cywilnego jeszcze czekają.

Zobacz także

Sprzęt dla medyków na pokładzie największego samolotu świata

"Na wypełnionym po brzegi pokładzie, mieszczącego aż 400 ton ładunku samolotu, znajdzie się nawet 7 milionów maseczek typu P2, kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych i kilkaset tysięcy przyłbic" - poinformował KGHM.

No cóż, trochę się już rozniosło. Na zlecenie rządu zorganizowaliśmy największy samolot świata wyładowany sprzętem zabezpieczającym, którego lądowanie planowane jest we wtorek 14. W jeden samolot wchodzi 10 dreamlinerów. Operacja trudna, ale nie takie rzeczy ze szwagrem w garażu

– napisał na Twitterze Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź.

To kolejny transport sprzętu medycznego zamówionego przez polskie firmy i administrację publiczną. We wtorek w Warszawie wylądował AN-124 z 6 milionami maseczek medycznych i 70 tysiącami kombinezonów ochronnych. Cały sprzęt trafił do Agencji Rezerw Materiałowych..

KGHM przypomniała, że Antonow An-225 Mrija to największy samolot na świecie - ma ponad 84 metry długości, jego rozpiętość skrzydeł wynosi ok. 85 metrów, a wysokością dorównuje 6-piętrowemu budynkowi. W ładowni mieści blisko 100 samochodów osobowych lub towar cargo o wadze 400 ton. Wcześniej maszyna gościła w Polsce tylko dwukrotnie – w 2003 i w 2005 roku.

Zobacz także

Koronawirus na Mazowszu. Rekordowy przyrost zakażonych

W ciągu minionej doby na Mazowszu potwierdzono największą do tej pory dobową liczbę zakażeń - 182 przypadki i odnotowano dwa kolejne zgony powiązane z COVID-19 - podała we wtorek Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Poinformowano, o łącznie 1247 zakażonych i 25 zmarłych w regionie.

O dwóch kolejnych zgonach na Mazowszu poinformował wcześniej resort zdrowia. Zmarli to osoby z powiatu piaseczyńskiego: 80-letni mężczyzna hospitalizowany w Szpitalu Św. Anny w Piasecznie oraz 81-letnia kobieta hospitalizowana w Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

W województwie w ciągu doby przybyło pięcioro kolejnych ozdrowieńców, co oznacza, że łącznie jest to już 19 osób. Nowymi ozdrowieńcami są: po dwie osoby z powiatów siedleckiego i pruszkowskiego oraz jedna z białobrzeskiego; to cztery kobiety między 35 a 57 rokiem życia i 41-letni mężczyzna. Cztery osoby były hospitalizowane, a jedna przebywała w izolacji domowej.

Najwięcej przypadków koronawirusa odnotowały we wtorek dwie powiatowe stacje na południu województwa – grójecka, gdzie wykryto ich 72 oraz radomska - 51; w stolicy - 38 zakażeń.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP/tvp.info/Twitter