Zamknij

Polski wynalazek ochroni przed koronawirusem? Innowacyjna maseczka z roślin

17.04.2020 10:10
maseczka z roślin
fot. Facebook.com/SGGW.Warszawa

Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pomogą w walce z koronawirusem. Opracowali specjalny filtr powietrza wykorzystujący mieszaninę kilku roślin, który może być wykorzystywany jako maseczka ochronna.

Od czwartku w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. W kraju trwa dyskusja na temat rodzajów maseczek i ich skuteczności. Tymczasem naukowcy z Instytutu Biologii SGGW pokazali, jak do ochrony przed wirusami można wykorzystać rośliny. Ich wynalazek może pomóc w walce z koronawirusem.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Naukowcy z Instytutu Biologii SGGW / Warsaw University of Life Sciences opracowali filtr powietrza wykorzystujący mieszaninę kilku roślin, który skutecznie ochrania przed zarażeniem wirusami i może być wykorzystany jako osobista maseczka ochronna

- czytamy w komunikacie SGGW na Facebooku.

Autorami polskiego wynalazku są prof. dr hab. Mohamed Hazem Kalaji, światowy specjalista w zakresie procesu fotosyntezy oraz dr inż. Jacek Mojski, specjalista od wertykalnej uprawy roślin. Od kilku lat pracują oni nad zastosowaniem roślin do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak biura, galerie handlowe czy lotniska oraz na otwartej przestrzeni miejskiej.

Zobacz także

Innowacyjna maseczka z roślin ochroni przed koronawirusem. Jak działa?

Ostatnio eksperci opracowali filtr powietrza, który wykorzystuje wybrane gatunki roślin i może być wykorzystany jako maseczka, która ma uchronić przed zakażeniem wirusami. Jak informuje SGGW, "wstępne przeprowadzone testy laboratoryjne bazujące na długoletnim doświadczeniu z zagranicznym partnerem, wykazały skuteczność tego filtra w przypadku wirusa grypy w 100%".

Obecnie, w związku z zaistniałą światową pandemią, naukowcy rozpoczęli badania w kierunku możliwości zatrzymania wirusa SARS-CoV-2 przez opracowany przez nich filtr. Wirus wywołujący chorobę COVID-19 ma podobne wymiary do wirusa grypy

- czytamy.

Maseczka jest przeznaczona do wielokrotnego użytku. Jak podkreślają naukowcy, innowacyjna budowa maseczki umożliwia absorpcję światła przez rośliny, tak aby mogły przeprowadzać proces fotosyntezy. Jest to warunkiem jej funkcjonalności.

Nawet minimalna ilości światła, np. światła pokojowego jest wystarczająca, aby maseczka „działała” doskonale. Ponadto, maseczka może być również „czynna” w ciemności przez kilkanaście godzin

- informuje SGGW.

Poza tym maska jest lekka, tania w produkcji i przyjazna dla środowiska.

Zobacz także

Wynalazek pomoże szpitalom i szkołom. Potrzebne wsparcie

Zdaniem naukowców projekt może się sprawdzić nie tylko jako środek ochrony osobistej, ale także być wykorzystany do oczyszczania powietrza w zamkniętych pomieszczeniach - szpitalach, klinikach, laboratoriach czy szkołach.

Polscy wynalazcy apelują o wsparcie. Poszukują polskich partnerów z sektora medycyny, biologii i biotechnologii, którzy mają możliwość testowania żywego lub nieaktywnego wirusa SARS-CoV-2 i zaaplikowania go w strukturę maseczki. Potrzebna jest także pomoc finansowa.

Opracowanie tego innowacyjnego produktu oznaczałoby wielki sukces dla Polskiej nauki na światowej arenie

- podsumowuje SGGW.

Koronawirus - aktualne dane. Co trzeba wiedzieć?

Koronawirus - najnowsze dane

Koronawirus w Polsce: raport, objawy, epidemia, zalecenia 

Koronawirus w Polsce - mapa zachorowań z podziałem na województwa

Podejrzenie koronawirusa - co robić?

Koronawirus - infolinia NFZ

RadioZET.pl/SGGW