Zamknij

Koronawirus. Naukowcy przewidują 200 tys. zakażeń dziennie. ''Rząd ma 14 dni''

09.10.2020 14:35
Koronawirus w Polsce
fot. East News/LUKASZ GDAK (zdjęcie ilustracyjne)

Koronawirus w Warszawie — od kilku dni stolica razem z Mazowszem jest liderem pod względem dobowej liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Nieciekawie sytuacja wygląda także w całym kraju — według naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego za miesiąc w Polsce liczba zakażeń koronawirusem może wynosić 200 tys. dziennie.

Koronawirus w Polsce — pogarsza się sytuacja epidemiologiczna w całym kraju. W piątek Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze dane, z których wynika, że 9 października mamy 4739 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Przez Covid-19 i choroby współistniejące zmarły ostatniej doby 52 osoby. Naukowcy z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego z Uniwersytetu Warszawskiego przeanalizowali sposób rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 w polskim społeczeństwie — prognoza rozwoju epidemii w naszym kraju jest przerażająca.

Naukowcy UW: 200 tys. zakażeń koronawirusem dziennie

Doktor Jakub Zieliński z UW przekazał w rozmowie z "Gazetą Wyborczą"*, że należy pamiętać o tym, że w Polsce wykrywane są prawie wyłącznie przypadki objawowe. Oznacza to, że w rzeczywistości liczba nowych przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2 jest 9 razy większa. Orientacyjna liczba to 27 tysięcy nowych przypadków koronawirusa w ciągu jednej doby.

Na pytanie "Stołecznej", czy zakażeń może być jeszcze więcej, dr Zieliński odpowiedział, że "z naszych obserwacji wynika, że podwajanie liczby chorych następuje mniej więcej co 12 dni. Dotyczy to zarówno liczby zakażeń, liczby osób hospitalizowanych i podłączanych do respiratora, jak i liczby zgonów". Według specjalisty, jeśli rząd nie podejmie jakichś zdecydowanych kroków, to po miesiącu realny przyrost zakażeń będzie osiem razy większy. "Podkreślam, że nie wiem, ile przypadków będziemy wykrywać, ale faktyczny przyrost zakażeń w Polsce już za miesiąc będzie dotyczyć ok. 200 tys. osób dziennie" - sprecyzował doktor Zieliński. Specjalista dodał także, że rząd musi podjąć zdecydowane kroki i ma na nie "najwyżej 14 dni. Potem będzie za późno".

Zobacz także

Koronawirus w Polsce

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną w kraju, w czwartek na konferencji prasowej Ministerstwa Zdrowia i premiera Mateusza Morawieckiego ogłoszono, że od soboty, 10 października cała Polska znajdzie się w żółtej strefie. Oznacza to więcej obostrzeń i restrykcji m.in. obowiązek zakrywania ust i nosa na zewnątrz.

W piątek resort zdrowia przekazał, że od początku epidemii w Polsce koronawirusa odnotowano u 116 338 osób. Przez Covid-19 zmarło 2 919 pacjentów.

* Cały wywiad z doktorem Jakubem Zielińskim, członkiem Zespołu Modelu Epidemiologicznego w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego można przeczytać na stronie internetowej "Gazety Wyborczej".

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza