Zamknij

Koronawirus. Pasażerowie zrywają taśmy w autobusach. "To niedopuszczalne"

17.03.2020 16:29
autobus
fot. Facebook.com/MZA

Specjalne strefy powstały z myślą o bezpieczeństwie w obliczu koronawirusa. Niestety, taśmy, które oddzielają kierowcę od pasażerów, są nagminnie niszczone. MZA apeluje do pasażerów.

W warszawskich autobusach wydzielono specjalne strefy, które oddzielają pasażerów od kabiny kierowcy. Część kierowcy jest oddzielona od pasażerów żółto-czarną taśmą. Do niej przytwierdzono kartkę z napisem: "Strefa wydzielona z użytkowania".

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Kierowcy autobusów, podobnie jak lekarze czy ratownicy, są w grupie podwyższonego ryzyka, ponieważ mają styczność ze skupiskami ludzkimi. Tym bardziej razi fakt, że niektórzy z pasażerów przechodzą pod taśmami, aby zająć miejsce tuż obok kierowcy, a niektórzy wręcz niszczą taśmy oddzielające kabinę od pasażerów.

Dostajemy zgłoszenia o zrywanych przez pasażerów taśmach. Takie zachowanie jest niedopuszczalne! Apelujemy o poszanowanie stref wydzielonych dla bezpieczeństwa kierowców w autobusach

- czytamy na stronie facebookowej Miejskich Zakładów Autobusowych.

"Strefy wydzielone z użytkowania" to niejedyne środki bezpieczeństwa zastosowane przez stolicę. W warszawskich autobusach od wielu dni nie trzeba wciskać tzw. ciepłych przycisków. Nie ma również konieczności włączania przycisku na żądanie. Od 17 marca wszystkie przystanki są stałe.

Miasto St. Warszawa poinformowało także, że specjalnymi preparatami odkażane są poręcze, uchwyty, przyciski do otwierania drzwi i automaty do sprzedaży biletów, a odpowiednie służby czyszczą wnętrza wagonów i autobusów nie tylko nocą, ale też w ciągu dnia. 

Autobusy, wagony tramwajów, metra i Szybkiej Kolei Miejskiej są sprzątane po każdym zjeździe do zajezdni 

- czytamy.

Z kolei rzecznik ZTM Tomasz Kunert poinformował redakcję RadioZET.pl, że na czas zagrożenia epidemicznego miasto zdecydowało się na ograniczenie kontroli biletów w pojazdach komunikacji miejskiej.

Zobacz także

Koronawirus na Mazowszu

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo w Europie. Coraz więcej przypadków zarażenia wirusem SARS CoV-2 odnotowuje się w Polsce. Na Mazowszu potwierdzono do tej pory 38 przypadków, najwięcej spośród wszystkich województw. 

Zobacz także

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/WTP/ZTM