Zamknij

Tak źle na Mazowszu nie było. Co wpływa na wysoki wynik zakażeń koronawirusem?

14.10.2020 18:56
koronawirus w Warszawie
fot. Jakub Kaminski/East News

Koronawirus bije rekordy. Złe wieści płyną z Mazowsza. To tam w ciągu doby zanotowano najwięcej zakażeń. Co ma wpływ na tak wysoki wynik? Chodzi przede wszystkim o małe rozproszone ogniska, m.in. domowe - poinformowała Joanna Narożniak, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

W ciągu ostatniej doby w województwie mazowieckim przybyło 1188 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Tak dużego wzrostu nie odnotowano jeszcze w żadnym regionie od początku epidemii. Tylko w Warszawie ostatniej doby wykryto 720 nowych przypadków. Być może już w czwartek stolica zostanie przeniesiona do strefy czerwonej, w której znajduje się m.in. powiat otwocki.

Zobacz także

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. Skąd się biorą zakażenia?

Joanna Narożniak poinformowała PAP, że za wysoki wynik zakażeń w woj. mazowieckim odpowiadają "w dużej mierze małe i rozproszone, kilkuosobowe ogniska zakażeń, często domowe, których źródło coraz trudniej ustalić".

Jak przekazała, dużo jest pojedynczych zachorowań, których "w ramach prowadzonych przez powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne dochodzeń epidemiologicznych często nie udaje się połączyć z już wykrytymi ogniskami". Dodała, że zakażamy się po prostu w przestrzeni publicznej, np. w komunikacji miejskiej, w sklepie czy na ulicy.

Zobacz także

W podobnym tonie wypowiedział się w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - W tej chwili zakażamy się na ulicach. Nie ma dużych ognisk koronawirusa. Zmierzamy do ogłoszenia ponad stu powiatów jako "czerwonych". Będzie w tym zapewne dość dużo miast – poinformował.

Czy wśród nich będzie Warszawa? Tego rzecznik MZ nie potwierdził. Stolica i woj. mazowieckie górują jednak w środę pod względem zakażeń w całym kraju.

Poza tą dużą liczbą rozproszonych pojedynczych zakażeń i małych ognisk domowych obecnie na całym Mazowszu mamy ponad sto trwających ognisk w różnych zakładach pracy, placówkach medycznych, oświatowych i opiekuńczych, domach pomocy społecznej.

rzeczniczka WSSE w Warszawie Joanna Narożniak

Jak dodała rzeczniczka, "mamy też zgłoszenia o ogniskach zakażeń wynikających z imprez i spotkań towarzyskich w rodzinach lub w pracy, tj. jubileusze lub spotkania rodzinne".

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP