Zamknij

Postępy na PGE Narodowym. Dworczyk zdradził datę przyjęcia pierwszych pacjentów

26.10.2020 12:15
PGE Narodowy
fot. East News/Agencja Rezerw Materiałowych

Koronawirus w Warszawie. Coraz trudniejsza jest sytuacja epidemiczna nie tylko na Mazowszu, ale w całej Polsce. Michał Dworczyk szef kancelarii premiera przekazał, że rząd liczy na to, że pierwszy pacjent na PGE Narodowym zostanie przyjęty w piątek, 26 października.

Koronawirus w Warszawie. Nadal trwa budowa szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym. Zgodnie z planem w czwartek w placówce powinny rozpocząć się szkolenia personelu medycznego. Michał Dworczyk przekazał także w internetowym programie "Tłit" w Wp.pl, że chciałby, aby przyjęcie pierwszego pacjenta na PGE Narodowym odbyło się w najbliższy piątek.

Koronawirus w Warszawie. Przyjęcia pacjentów na PGE Narodowym

"Plan jest taki, żeby w czwartek zaczęły się szkolenia personelu medycznego już na miejscu, w samym szpitalu — bo rekrutacja i pierwsze szkolenia już trwają. Plan jest taki, żeby w czwartek już na miejscu, na stanowiskach pracy rozpoczęły się szkolenia — tak, żeby w piątek miał gotowość do przyjęcia chorych" - powiedział w poniedziałek w internetowym programie "Tłit" w Wp.pl szef kancelarii premiera.

Zobacz także

Dworczyk dopytywany był także o to, kiedy szpital na Stadionie Narodowym będzie gotowy na przyjęcia pierwszego pacjenta z Covid-19. "Chcielibyśmy, by był to najbliższy piątek" - przekazał polityk. Rząd liczy na to, że  szpital na PGE Narodowym nie będzie musiał być wykorzystywany, a do pomocy chorym wystarczą dotychczasowe placówki - przekazał szef kancelarii premiera. 

Szpitale polowe w Warszawie

Szpital tymczasowy, który powstaje na Stadionie Narodowym, będzie filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Według założeń w pierwszym etapie będzie tam 500 łóżek, z czego 50 przeznaczonych do intensywnej terapii. Docelowo zaś szpital będzie mógł zostać rozwinięty do tysiąca miejsc. Jak przekazał w piątek wiceszef MSWiA Błażej Poboży, do pracy w szpitalu zgłosiło się dotąd ponad 1700 pielęgniarek, ratowników i lekarzy.

Zobacz także

W Warszawie oprócz szpitala na PGE Narodowym powstanie także placówka w hali EXPO XXI, którą nadzorować będzie Wojskowy Instytut Medyczny.

RadioZET.pl/WP.pl/PAP