Zamknij

Koronawirus. Kierowca warszawskiego autobusu zarażony SARS-CoV-2

27.03.2020 11:21
autobus
fot. Adam Burakowski/REPORTER

Jeden z kierowców warszawskich autobusów jest zarażony koronawirusem – powiedział na piątkowej konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Poinformował, że prawdopodobnie część pracowników, która miała z nim kontakt, będzie musiała przejść kwarantannę.

Kierowca warszawskiego autobusu miejskiego został zdiagnozowany na obecność koronawirusa. Trzaskowski podkreślił, że informację tę otrzymał na chwilę przed konferencją prasową. 

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Jak doprecyzowała rzeczniczka Karolina Gałecka w rozmowie ze "Stołeczną", chodzi o 57-letniego kierowcę MZA z zajezdni przy ul. Stalowej. We wtorek dostał on zalecenie kwarantanny. W czwartek mężczyzna otrzymał pozytywny wynik na obecność koronawirusa. 

Sanepid ustalił krąg osób, które kontaktowały się z kierowcą. To pięć osób z administracji MZA i 24 innych kierowców. To oni prawdopodobnie zostaną wysłani na kwarantannę.

Zobacz także

Coraz więcej kierowców na L4

Jak podkreślił Rafał Trzaskowski, coraz więcej kierowców autobusów i motorniczych jest na zwolnieniach lekarskich, co utrudnia organizację transportu miejskiego.

Zgodnie z przepisami wydanymi na czas epidemii w pojazdach komunikacji miejskiej umieszczane są informacje mówiące o ograniczeniach dotyczących liczby pasażerów. Trzaskowski dodał, że również kierowcy i motorniczowie informują o tym podróżujących. Ponadto znakowane są siedzenia, które powinny zostać puste tak, aby zachować odpowiednią odległość między pasażerami.

Zobacz także

Koronawirus na Mazowszu

Według danych sanepidu (stan na 26 marca, godz. 16) na terenie województwa mazowieckiego w ciągu doby potwierdzono czterdzieści kolejnych przypadków COVID-19. Łącznie odnotowano ich 291. W czwartek poinformowano o dwóch kolejnych zgonach w Warszawie

78-letni mężczyzna i 84-letnia kobieta byli hospitalizowani w Warszawie  – poinformował w czwartek Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Stan obu tych osób był ciężki. Mieli choroby współistniejące.

Pierwszy przypadek COVID-19 w Polsce potwierdzono 4 marca. Od piątku, 20 marca, obowiązuje stan epidemii. Rząd zaostrzył warunki kwarantanny. Od środy, 25 marca, w Polsce obowiązuje zakaz przemieszczania się. Można jedynie wyjść do pracy, po zakupy spożywcze, apteki, lekarza, wyprowadzić psa. Jednocześnie poruszać się w grupie mogą nie więcej niż dwie osoby, nie dotyczy to rodzin. 

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP/"Gazeta Stołeczna"