Zamknij

Pierwsze łóżka do intensywnej terapii od WOŚP już w szpitalu MSWiA i na Wolskiej

08.04.2020 11:26
łóżka dla szpitali
fot. Facebook.com/JurekOwsiak

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, który w połowie marca został przekształcony w placówkę zakaźną, otrzymał wsparcie od WOŚP. We wtorek trafiły tam pierwsze łóżka do intensywnej terapii. Pomoc uzyskał także szpital na Wolskiej.

Prezes WOŚP Jurek Owsiak wspiera polską służbę zdrowia w walce z koronawiurusem. "Dzisiaj rano odebraliśmy pierwsze cztery łóżka zakupione przez WOŚP dla Warszawy – 3 dla szpitala zakaźnego MSWiA na Wołoskiej i jedno do szpitala zakaźnego na Wolskiej. Pozostałych 146 będzie rozjeżdżało się po całej Polsce" - napisał na Facebooku.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Łóżka, respiratory, maseczki dla medyków od WOŚP

Owsiak już w marcu zapowiadał, że WOŚP pomoże w walce z koronawirusem. Na zakupy, które pomogą w walce z epidemią w Polsce, fundacja chce przeznaczyć ponad 3 miliony złotych. WOŚP będzie dostarczać najpotrzebniejszy sprzęt szpitalom, gdzie leczeni są zakażeni koronawirusem.

Zobacz także

Jest to pierwsza partia z 50 łóżek, które przez najbliższe dni będą się rozjeżdżały po całej Polsce. Zamówiliśmy też kolejne 50. Są to łóżka, które od lat kupujemy na intensywną terapię. Oprócz tego czekamy jeszcze na 100 kolejnych, które będą jechały od nas z Francji. Łącznie będzie ich 200

- mówił Jerzy Owsiak na antenie TVN24.

Jak dodał, fundacja zamówi także inny sprzęt, niezbędny w walce z COVID-19. Ma on być dostarczany cyklicznie.

Zaraz po świętach zamówimy kardiomonitory, będzie ich 157, kupiliśmy także 47 respiratorów

- dodał.

Fundacja przygotowała także do wysyłki maseczki chirurgiczne oraz przyłbice dla szpitali i pogotowia ratunkowego.

"Jesteśmy w trakcie dopinania kolejnych, bardzo dużych zamówień na pakiety indywidualnej ochrony biologicznej – kombinezony i maseczki z filtrem" - poinformował Owsiak na Facebooku.

Pieniądze na sprzęt pochodzą z funduszu interwencyjnego WOŚP. Złożyły się na niego duże firmy, ale zasilić go może każdy.

Zobacz także

Koronawirus na Mazowszu. Rekordowy przyrost zakażonych

W ciągu minionej doby na Mazowszu potwierdzono największą do tej pory dobową liczbę zakażeń - 182 przypadki i odnotowano dwa kolejne zgony powiązane z COVID-19 - podała we wtorek Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Poinformowano, o łącznie 1247 zakażonych i 25 zmarłych w regionie.

O dwóch kolejnych zgonach na Mazowszu poinformował wcześniej resort zdrowia. Zmarli to osoby z powiatu piaseczyńskiego: 80-letni mężczyzna hospitalizowany w Szpitalu Św. Anny w Piasecznie oraz 81-letnia kobieta hospitalizowana w Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

W województwie w ciągu doby przybyło pięcioro kolejnych ozdrowieńców, co oznacza, że łącznie jest to już 19 osób. Nowymi ozdrowieńcami są: po dwie osoby z powiatów siedleckiego i pruszkowskiego oraz jedna z białobrzeskiego; to cztery kobiety między 35 a 57 rokiem życia i 41-letni mężczyzna. Cztery osoby były hospitalizowane, a jedna przebywała w izolacji domowej.

Najwięcej przypadków koronawirusa odnotowały we wtorek dwie powiatowe stacje na południu województwa – grójecka, gdzie wykryto ich 72 oraz radomska - 51; w stolicy - 38 zakażeń.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/TVN24/Facebook