Zamknij

Koronawirus. Na Mazowszu więcej zakażeń, ale jest lepiej niż przed weekendem

10.08.2020 18:05

Koronawirus nie odpuszcza. W Polsce w poniedziałek odnotowano 619 nowych przypadków SARS-COV-2. Na Mazowszu statystyki są jednak lepsze niż w piątek.

koronawirus
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER (zdj. ilustracyjne)

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 619 nowych przypadków wirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Zmarły kolejne 2 osoby. Na Mazowszu sytuacja jest lepsza niż przed weekendem.

W piątek w stolicy poinformowano o 104 przypadkach z woj. mazowieckiego, z czego 56 potwierdzono w Warszawie - to najwięcej od początku pandemii.

Zobacz także

Koronawirus. Warszawa i województwo mazowieckie. Nowe informacje

W poniedziałek odnotowano wyraźny spadek w stosunku do ubiegłego tygodnia.

53 przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2 potwierdzono badaniami laboratoryjnymi na Mazowszu. Spadła również liczba zachorowań w samej Warszawie.

10 sierpnia poinformowano o 28 nowych przypadków koronawirusa w stolicy.

Czerwona strefa i żółta. Powiaty z obostrzeniami

Od soboty w 19 powiatach w kraju obowiązują dodatkowe obostrzenia dotyczące zasad bezpieczeństwa, higieny i zachowania dystansu społecznego w przestrzeni publicznej.

W "czerwonych" powiatach (w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Ruda Śląska i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński) jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej.

Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie 1 osoba na 4 mkw. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie 1 osoba na 4 mkw., do 150 osób na zewnątrz.

W "żółtych" powiatach (w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski) w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny. 

Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest tez limit max. 1 osoba na 4mkw. W kinach także jest limit 25 proc. zajętych miejsc.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP