Zamknij

Chinka z podejrzeniem koronawirusa w stolicy. Jest plan na wypadek zagrożenia

06.02.2020 12:14
koronawirus
fot. MOHD RASFAN/AFP/East News

W warszawskim szpitalu przebywa dziecko z Chin z podejrzeniem koronawirusa. Tymczasem władze Warszawy planują działania na wypadek zagrożenia wirusem nCoV. Dyrektor stołecznego Biura Zarządzania Kryzysowego Michał Domaradzki zapewnił, że miasto współpracuje w tej kwestii z sanepidem i z urzędem wojewódzkim.

W środę informowaliśmy o tym, że w szpitalu w stolicy przebywa dziecko z podejrzeniem koronawirusa. Jak nieoficjalnie donosi Polskatimes.pl, do szpitala na Banacha w specjalnym skafandrze ochronnym przewieziono dziewczynkę z Chin z objawami zakażenia wirusem z Wuhanu. Stamtąd dziecko miało trafić do Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego przy ul. Wolskiej.

Zobacz także

Obecność chińskiego dziecka w szpitalu w stolicy potwierdziła również reporterka Polsat News.

W poniedziałek do jednego ze szpitali w Warszawie zgłosiła się rodzina, która przybyła z Chin do Polski kilka dni temu. U 9-letniej dziewczynki wystąpiła wysoka gorączka i inne objawy grypy. Przewieziono ją do szpitala zakaźnego przy ulicy Wolskiej - mówiła Wioleta Wramba.

Lekarze czekają teraz na ostateczne wyniki, które potwierdzą, czy dziewczynka jest nosicielem wirusa z Wuhanu.

To dziecko jest pod obserwacją. Badania zostały pobrane. Czekamy na wyniki badań – informował w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Procedura "Epidem" i bezpieczny sposób przemieszczenia się osób zarażonych

Tymczasem miasto planuje działania na wypadek zagrożenia koronawirusem w Warszawie. Procedury zostały opracowane w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.

W tym planie znajduje się m.in. wykaz podmiotów leczniczych, a także obiektów użyteczności publicznej, które mogą być przeznaczone do leczenia, izolowania lub na kwarantannę - wytłumaczył dyrektor stołecznego Biura Zarządzania Kryzysowego Michał Domaradzki.

Jedną z omawianych kwestii jest wyznaczenie optymalnych miejsc na wypadek potrzeby kwarantanny lub izolacji nie tylko w placówkach medycznych. Planowany jest także bezpieczny dla mieszkańców miasta sposób przemieszczenia osób zarażonych.

W Planie Zarządzenia Kryzysowego w Warszawie przewidziana jest procedura o nazwie "Epidem", określająca zasady postępowania w przypadku wprowadzenia przez wojewodę stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii na terenie stolicy.

Dyrektor BZK dodał, że od momentu pojawienia się informacji o potencjalnym zagrożeniu epidemicznym władze współpracują z sanepidem i z urzędem wojewódzkim. Domaradzki podkreślił, że miasto dokonuje ustaleń, "aby w razie potrzeby proces planowania mieć za sobą i móc przystąpić do sprawnych działań".

Według danych opublikowanych na stronie GIS w środę liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 493. W całych Chinach zarażonych jest prawie 25 tys. osób. Przypadki zakażenia stwierdzono też w ponad 20 innych krajach na świecie. Niemal 900 osób wyzdrowiało i zostało wypisanych ze szpitali.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Polskatimes.pl/Polsat News