Zamknij

Robot będzie walczył z epidemią koronawirusa. Trafi do szpitala na Banacha

07.04.2020 11:28
robot do walki z koronawirusem
fot. Warszawski Uniwersytet Medyczny/materiały prasowe

Warszawski Uniwersytet Medyczny chce kupić robota do walki z koronawirusem. To pierwsze takie urządzenie w Polsce, które z powodzeniem wykorzystuje się w szpitalach na świecie, m.in. w Chinach, we Włoszech czy Wielkiej Brytanii.

Inteligentny robot UVD już wkrótce ma szansę wspomóc personel warszawskiego szpitala na Banacha. Głównym zadaniem robota będzie wyręczenie ludzi w sterylizacji obszarów wysokiego ryzyka zakażenia i zredukowanie rozprzestrzeniania się wirusa.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

"Ułatwiłby prowadzenie skutecznej walki z rozprzestrzenianiem się wirusa"

Robota zaprezentowano 3 kwietnia na terenie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Posiadanie takiego urządzenia jest marzeniem wielu placówek, w których znajdują się, bądź będą znajdować się pacjenci z tym problemem. W Polsce jest to pierwszy egzemplarz tego robota, pracuje on pełną parą w wielu szpitalach w Chinach, w około 2000 placówek robot spełnia swoje zadanie. W europejskich szpitalach, we Włoszech czy w Wielkiej Brytanii również wprowadzono go do praktyki klinicznej. Mamy nadzieję, że po dzisiejszej prezentacji nasze szpitale kliniczne wchodzące w skład UCK WUM również będą mogły poszczycić się posiadaniem takiego sprzętu

- powiedział rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś podczas prezentacji urządzenia.

Jak dodał, ma nadzieję, że szpitale kliniczne wchodzące w skład UCK WUM również będą mogły poszczycić się posiadaniem takiego sprzętu.

Dlatego też bardzo zachęcamy wszelkich ewentualnych sponsorów, wszystkie instytucje i osoby, które mogłyby nam pomóc w nabyciu tego ultranowoczesnego sprzętu do tego typu pomocy. Zarówno Centralny Szpital Kliniczny UCK WUM przy ul. Banacha jak i Dziecięcy Szpital Kliniczny UCK WUM są szpitalami dedykowanymi do walki z koronawirusem. Posiadanie takiego sprzętu bardzo ułatwiłoby nam prowadzenie skutecznej walki z rozprzestrzenianiem się wirusa

- podkreślił.

robot do walki z koronawirusem
fot. Warszawski Uniwersytet Medyczny/materiały prasowe

Robot kontra koronawirus. Niszczy patogeny, ogranicza koszty

Robot po wstępnym zaprogramowaniu nie wymaga obsługi. Zapewnia skuteczną walkę z patogenami takimi jak koronawirusy czy bakterie, przyczyniając się do znacznego ograniczenia ryzyka infekcji. Ogranicza także koszty dezynfekcji dzięki oszczędności czasu i kosztów pracy personelu.

Jak pracuje robot UVD? Wykorzystuje promieniowanie ultrafioletowe, niszcząc strukturę DNA patogenów, ograniczając w ten sposób rozprzestrzenianie się koronawirusów bez narażania personelu szpitala na ryzyko infekcji.

Autonomiczny robot do dezynfekcji powierzchni firmy UVD Robots, w sposób powtarzalny, bezpieczny dla personelu i w pełni automatyczny dezynfekuje powierzchnie w szpitalach, w powierzchniach, wszędzie tam gdzie potencjalnie personel medyczny może mieć kontakt z osobami zakażonymi i koronawirusem. Badania potwierdziły skuteczność dezynfekcji za pomocą promieniowania UVC o poziomie 99,99% w przypadku wirusów z grupy korona. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że te roboty mogą być już niedługo zaimplementowane w Polsce 

- zaznaczył Adam Centkowski, specjalista do spraw nowych technologii medycznych MED&CARE, wyłącznego dystrybutora robota na polskim rynku.

robot do walki z koronawirusem
fot. Warszawski Uniwersytet Medyczny/materiały prasowe

Zobacz także

Koronawirus na Mazowszu

W ciągu doby na Mazowszu odnotowano kolejnych 98 przypadków zakażeń. Ich liczba obecnie wynosi 1 065 – poinformowała w poniedziałek Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. To prawie dwukrotnie więcej niż w drugim, co do liczby przypadków Śląsku, gdzie potwierdzono ich 562. W województwie odnotowano kolejne trzy zgony powiązane z COVID-19. Cztery osoby, w tym 80-latka, wyzdrowiały.

Łączna liczba zmarłych zakażonych koronawirusem w województwie, o których informuje WSSE i resort zdrowia, to 23. W ciągu doby zgon powiązany z COVID-19 potwierdzono w przypadku dwojga pacjentów szpitala MSWiA w Warszawie, 65-latka i 97-latki, oraz w przypadku 68-latka z Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu, w którym ujawniono ognisko koronawirusa.

W poniedziałek poinformowano o czterech kolejnych przypadkach ozdrowień. Razem jest ich 14. Kolejni ozdrowieńcy to trzy kobiety w wieku od 25 do 80 lat oraz 35-letni mężczyzna. Poinformowały o nich powiatowe stacje w Warszawie (1), w Wołominie (2) i w Mławie. W powiecie mławskim był to jak dotąd jedyny chory.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/WUM/materiały prasowe