Zamknij

Nigdy nie dawaj tego ptakom, oto efekt. Mieszkańcy Gocławia ostrzegają

03.02.2020 16:53
łabędź
fot. Facebook.com/Stowarzyszenie-Leśne-Pogotowie-Ośrodek-Rehabilitacji-Dzikich-Zwierząt

Do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt trafił łabędź ze zdeformowanymi skrzydłami. To efekt karmienia ptaków chlebem - alarmują pracownicy pogotowia. W sprawie zabrali głos internauci zamieszkujący okolice parku Nad Balatonem na warszawskiej Pradze-Południe.

Młody łabędź ze zdeformowanymi skrzydłami trafił do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt. Jest słaby i odwodniony. U ptaka rozwinęły się tzw. anielskie skrzydła, czyli zwyrodnienie ostatniego stawu, które utrudnia, a z czasem może uniemożliwić ptakom latanie. Dochodzi do niego na skutek karmienia chlebem.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Tyle się o tym mówi, a niestety nadal wiele osób uważa, że chleb to najlepsze, co możemy zabrać ze sobą do parku i podrzucić ptakom, spełniając przy tym dobry uczynek. Dla wielu łabędzi, kaczek, gęsi taki dobry uczynek skończy się kalectwem lub śmiercią. Pamiętajmy, chleb to nie pokarm dla zwierząt!!! Łabędzie są roślinożercami, a ich naturalnym pokarmem jest roślinność podwodna - napisali pracownicy pogotowia.

Rokowania są na razie bardzo ostrożne. Stowarzyszenie opublikowało zdjęcia Fifiego na Facebooku, by uświadomić jak najwięcej osób.

"Karmią, bo wstydzą się wywalić jedzenie do kosza"

Post udostępnili również internauci na jednej z grup związanych z osiedlem Gocław na warszawskiej Pradze-Południe. Okolica parku Nad Balatonem to miejsce, którego stałymi bywalcami jest wiele gatunków ptaków.

Są takie momenty, w których ludzie idą i wywalają ten spleśniały chleb albo inną zepsutą kaszę w parku przy Balatonie. Wstydzą się wywalić jedzenie do kosza (bo jak to), ale nie wstydzą karmić tym zwierząt, które nie powinny spożywać takich rzeczy. No serio, jak się czegoś nie upilnowało, zapomniało zjeść i się zepsuło, to trzeba wyrzucić do kosza, a nie na siłę walczyć z własnym sumieniem, robiąc więcej szkody niż pożytku - napisał pan Kamil.

 

Osoby, które dokarmiają ptaki chlebem - proszę przeczytać i przeanalizować... Wiem, że chcecie dobrze, zdaję sobie sprawę, że nie macie fachowej wiedzy. Ale to naprawdę nie jest odpowiednia dieta dla takiego zwierzęcia - oceniła pani Marta.

Internauci zwrócili uwagę, że w parku nad Balatonem brakuje znaków ostrzegających o niekarmieniu ptaków. Inni napisali, że dopiero od niedawna mówi się o tym, że chleb jest nieodpowiedni dla kaczek.

Czym karmić ptaki?

Pracownicy Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt chcą uczulić mieszkańców na to, by nie karmić ptaków chlebem. Napisali, jaki pokarm jedzą "skrzydlate zwierzęta".

Łabędzie, kaczki i gęsi powinno się dokarmiać drobno pokrojonymi surowymi lub gotowanymi (bez soli) warzywami, otrębami, ziarnami zbóż. Dokarmianie ptaków wodnych należy prowadzić jedynie zimą w okresie dużych mrozów. Pamiętajmy! - podsumowali.

Zobacz także

RadioZET.pl/Facebook/StowarzyszenieLeśnePogotowieOśrodekRehabilitacjiDzikichZwierząt