Zamknij
szpital tymczasowy na Okęciu w Warszawie
5 Zobacz galerię
fot. PAP/Paweł Supernak

Drugi szpital tymczasowy w Warszawie powstaje na terenie wojskowej bazy na Okęciu. Obiekt, który będzie ukierunkowany na leczenie pacjentów w ciężkim stanie, ma być gotowy przed końcem listopada - poinformował w poniedziałek minister obrony Mariusz Błaszczak. Ogłoszono nabór personelu do tej placówki.

Szef MON na konferencji prasowej w Warszawie przedstawił informację dotyczącą przygotowań do uruchomienia drugiego - po szpitalu na Stadionie Narodowym - szpitala tymczasowego w stolicy. Według wcześniejszych zapowiedzi drugi szpital tymczasowy, nadzorowany przez Wojskowy Instytut Medyczny, miał powstać w hali EXPO XXI, następnie lokalizacja została zmieniona i szpital powstaje w bazie wojskowej na Okęciu.

Zobacz także

Drugi szpital tymczasowy powstaje na Okęciu. Ma pomieścić 250 łóżek

Błaszczak poinformował, że szpital ma być gotowy przed końcem listopada. Placówka ma być prowadzona przez Wojskowy Instytut Medyczny, "a więc przez elitę, jeśli chodzi o wojskową służbę zdrowia" - podkreślił Mariusz Błaszczak. W szpitalu na Okęciu ma być docelowo 250 łóżek dla chorych, w tym 30 łóżek dla osób wymagających intensywnej terapii.

Jak dodał, "zespół WIM także obecnie zajmuje się chorymi na COVID-19 oraz ma doświadczenie nabyte w ramach świadczenia pomocy we Włoszech wiosną tego roku, kiedy mieliśmy do czynienia z pierwszą falą epidemii koronawirusa". Błaszczak zaznaczył, że to zespół ludzi doświadczonych i wykwalifikowanych. Na ich czele ma stanąć gen. Grzegorz Gielerak, który zapowiedział, że szpital będzie ukierunkowany na leczenie pacjentów w ciężkim stanie.

- To nie jest izolatorium, to jest szpital leczenia pacjentów z ciężkimi powikłaniami, z niewydolnością oddechową, których trzeba ratować, którzy wymagają wielodniowej, czy nawet wielotygodniowej respiratoterapii. Nad tym będzie czuwał profesjonalny zespół, który chcemy zbudować na bazie naszego szpitala (szpitala WIM w Warszawie na ul. Szaserów - red.)" - podkreślił generał.

Minister obrony poinformował, że ogłoszono nabór personelu do tej placówki. " [...] Ten personel musi być znacznie szerszy niż obecni pracownicy WIM, więc niejako pod kierownictwem Instytutu zapraszamy do tego, by zgłaszali się lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni. Jest 16 specjalności niezbędnych do tego, by szpital tymczasowy na Okęciu mógł funkcjonować" - powiedział szef MON. Zaznaczył, że szpital czeka na zgłoszenia chętnych do pracy w tym obiekcie. Dopytywany przez dziennikarzy dodał, że lekarze i pracownicy medyczni, zatrudnieni w szpitalu tymczasowym na Okęciu, będą mieli - tak jak w innych szpitalach tymczasowych - stawki "o 100 proc. wyższe niż stawki ogólne". Szpital będzie w pełni sfinansowany z budżetu MON.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP