Zamknij

Martwe ptaki na chodniku w centrum stolicy. To efekt fajerwerków?

02.01.2020 13:38

Wielu osobom sylwester nieodłącznie kojarzy się z fajerwerkami. Po hucznej zabawie wrócił temat "strzelania" w ostatnią noc w roku. Niestety, kiedy ludzie dobrze się bawią, cierpią zwierzęta.

ptak
fot. Facebook.com/lapanysa

Jak co roku wraca temat fajerwerków wystrzeliwanych w sylwestra. W Warszawie miejska impreza na placu Bankowym odbyła się bez pokazu sztucznych ogni. Huki i wystrzały i w tym roku zostały zastąpione efektami świetlnymi. 

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

- Podjąłem decyzję, że i w tym roku na warszawskim sylwestrze nie będzie fajerwerków. Chcemy dać dobry przykład i liczymy na wsparcie mieszkańców. Pomóżmy wspólnie zwierzakom – zaapelował prezydent stolicy, który sam jest właścicielem psa o imieniu Bąbel.

loader

Dramatyczny "efekt fajerwerków"

Coraz więcej osób jest świadomych, że zwierzęta cierpią podczas wystrzałów i oszczędza im sylwestrowych "atrakcji". Huku boją się nie tylko czworonogi, ale także ptaki.

Dramatyczny wpis, opatrzony zdjęciem martwego dzięcioła, zamieścili na Facebooku członkowie Nyskiego Pogotowania Opiekuńczo-Adopcyjnego dla Zwierząt.

Co roku to samo! Po co te zwierzęta ratować, by później w jedną noc je wybić! - grzmieli.

Ptak miał zostać wypuszczony na wolność po 3-tygodniowej rekonwalescencji, jednak nie przeżył sylwestrowej nocy. "Oto efekt fajerwerków" - czytamy w poście.

Zobacz także

Równie dramatyczny wpis na Twitterze zamieścił Michał Witkowski. "Ptasie ofiary ludzkiej głupoty" - takim opisem opatrzył wideo, na którym pokazuje zbliżenie na ulicę Senatorską w Warszawie.

Jak się okazało, w centrum stolicy znaleziono aż czternaście martwych ptaków.

Nie wiemy, co spowodowało ich śmierć. Zostały zabrane przez inspekcję weterynaryjną, część zostanie zbadana, żeby sprawdzić przyczyny zgonu, reszta ptaków będzie poddana utylizacji – poinformowała warszawska straż miejska cytowana przez „Gazetę Wyborczą”.

Zdaniem specjalisty sztuczne ognie mogą być zabójcze dla ptaków, jednak nie bezpośrednio. Zwierzętom zagrażają głównie czynniki stresogenne.

[...] Dezorientacja lub latanie przy złej pogodzie, której normalnie ptaki unikają, mogą potencjalnie prowadzić do śmierci - mówił w rozmowie z WP Tech główny specjalista ds. ochrony przyrody w Ogólnopolskim Towarzystwie Ochrony Ptaków Jarosław Krogulec.

Zobacz także

RadioZET.pl/"Gazeta Wyborcza"/WP. Pl/Facebook/Twitter