Zamknij

Chmura pary nad Mokotowem. „Nic nie było widać”. Ludzie uwięzieni w samochodach

11.12.2019 10:31
awaria ciepłownicza
fot. słuchaczka Ewelina

Przy ul. Powsińskiej w Warszawie doszło do poważnej awarii ciepłowniczej sieci Veolia Energia Warszawa S.A. Nad Mokotowem unosiła się potężna chmura pary. W rozlewisku i w gęstej mgle utknęło ok. 200 samochodów, w tym siedem autobusów. Strażacy udzielili pomocy 100 osobom. Dwie osoby zostały poparzone.

Nad Warszawą widać słup dymu, który utrudnia widoczność. Tak reaguje woda w zderzeniu z zimnym powietrzem. Zgłoszenie o awarii ciepłowniczej na wysokości Powsińskiej 67 wpłynęło do straży pożarnej ok. godz. 9.45. Na razie nie wiadomo, ile potrwa usuwanie skutków awarii.

"Uszkodzeniu uległa rura ciepłownicza z gorącą wodą, z której nastąpił wyciek. W związku z tym wytworzyły się duże ilości pary wodnej" – przekazał Polskiej Agencji Prasowej kpt. Wojciech Kapczyński z warszawskiej straży pożarnej.

Kłęby pary nad Mokotowem. Ludzie utknęli we mgle

Na miejsce błyskawicznie przyjechały służby, m.in. straż pożarna i policja.

Z relacji strażaków wynika, że w gęstej mgle utknęło ok. 200 samochodów, w tym siedem autobusów. Strażacy udzielili pomocy 100 osobom - poinformowała Mazowiecka Straż Pożarna.

Strażacy otrzymywali też zgłoszenia o zalanych piwnicach i garażach. Z kolei jak przekazało PAP pogotowie, lekko poparzone zostały dwie osoby.

Jak mówił rzecznik ratusza Kamil Dąbrowa, w związku z awarią nikt nie ucierpiał. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zdecydował o zorganizowaniu sztabu kryzysowego.

Kryzys w stolicy. Spadek ciśnienia ciepłej wody

Na miejscu pracowało też kilka załóg policyjnych, m.in. stołeczna drogówka, której funkcjonariusze zabezpieczali skrzyżowania. 

"Jest dużo pary. Na razie nikt nie ucierpiał" - powiedział Robert Koniuszy z mokotowskiej komendy policji.

Z kolei prezydent stolicy poinformował na konferencji prasowej, że usuwanie skutków awarii ma potrwać do godziny 22.00.

"Spółka Veolia Energia Warszawa S.A zapewnia, że awaria ciepłownicza przy ul. Powsińskiej powinna zostać usunięta w przeciągu 10 godzin od jej zaistnienia - powiedział Rafał Trzaskowski.

Wcześniej dział kontaktu z klientami sieci Veolia Energia Warszawa S.A informował, że skutki awarii odczuje cała Warszawa. W stolicy może nastąpić spadek ciśnienia ciepłej wody.

"Na razie jeszcze nie mówimy o braku dostaw ciepła. Na razie wiemy, że są zakłócenia tzn., że ciśnienie wody i temperatura mogą być niższe" - powiedziała rzecznik Veolia Energia Warszawa S.A. Aleksandra Żurada.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Utrudnienia w ruchu

Zablokowana jest m.in. ul. Limanowskiego w kierunku Wiertniczej i Powsińska oraz odcinek ul. Idzikowskiego i Gołkowska. 

O utrudnieniach w ruchu poinformowała na Twitterze reporterka Radia ZET Natalia Żyto. „Mieszkańcy okolic mówią, że na początku nie było widać nic, a gorącej wody na jezdni było po kostki” – napisała.

Zdarzenie na bieżąco relacjonowali warszawiacy. 

Widoczność na Dolnym Mokotowie była bardzo utrudniona. Wideo przesłała redakcji słuchaczka Ewelina.

Jak podał ZTM na swojej stronie, wystąpiły utrudnienia w kursowaniu linii: 131, 159, 162, 164, 180,185 i 187.

Autobusy kierowane są na trasy objazdowe.

RadioZET.pl/TVN24/PAP/Tvnwarszawa.pl/WTP.waw.pl/Twitter