Zamknij

Skradziony obraz Kossaka sprzedawała warszawska galeria artystyczna

16.03.2020 16:14
Skradzione obrazy
fot. RadioZET.pl/KRP II - Mokotów, Ursynów, Wilanów

Policjanci z Mokotowa odzyskali trzy obrazy, które zostały utracone około 2 lata temu. Skradziono je w Chojnicach na terenie województwa pomorskiego. Wśród nich było dzieło Karola Kossaka "W drodze na polowanie".

Około dwóch lat temu mundurowi z Chojnic pracowali nad sprawą włamania do jednego z domów na terenie miasta. Zatrzymano mężczyznę podejrzanego o włamanie. Następnie policjanci odzyskali część antycznych rzeczy, które zostały sprzedane do antykwariatów. Śledczym nie udało się jednak znaleźć skradzionych obrazów.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Podejrzany miał je sprzedać jednemu z właścicieli łódzkich galerii, ten natomiast odprzedał je dalej. Wśród nich znajdował się m.in. obraz Karola Kossaka „W drodze na polowanie” oraz Adama Setkowicza „Tatry, Zakopane, Czerwone Wierchy zimą”

- przekazał Robert Koniuszy z KRP II.

Zobacz także

Na płótna trafiła właścicielka, która co jakiś czas przeglądała aukcje internetowe. Okazało się, że wszystkie trzy dzieła wystawiła na sprzedaż artystyczna galeria z warszawskiego Mokotowa. O swoim odkryciu kobieta poinformowała policję.

Funkcjonariusze odzyskali skradzione płótna. Obraz Kossaka wystawiony był za cenę około 3000 zł, chociaż jego właścicielka twierdziła, że ma pięć razy wyższą wartość. Dzieło pędzla znanego akwarelisty i rysownika oraz dwa pozostałe zostały rozpoznane przez pokrzywdzoną jako autentyczne i należące do niej. Niemniej jednak czekają one jeszcze na opinię biegłego

- poinformował Koniuszy.

179-189709
fot. policja.pl
179-189708
fot. policja.pl
179-189707
fot. policja.pl

RadioZET.pl/KRP II - Mokotów, Ursynów, Wilanów