Zamknij

Największy samolot świata wylądował w stolicy. Na pokładzie sprzęt dla medyków

Magdalena Barszczak
14.04.2020 09:57
Antonov An-225 Mriya
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

We wtorek na warszawskim Lotnisku Chopina o godz. 10. wylądował Antonov An-225 Mriya, największy transportowy samolot świata. Do Polski przywiózł sprzęt dla medyków, m.in. 7 mln maseczek i kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych.

Transport na zlecenie KPRM przygotowały spółki: KGHM Polska Miedź i Lotos. To m.in. 7 milionów masek, kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych i kilkaset tysięcy przyłbic niezbędnych medykom w walce z koronawirusem.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Antonov An-225 Mriya w Polsce

"Największy samolot transportowy świata, wypełniony sprzętem medycznym potrzebnym do walki z #koronawirus, zbliża się do Warszawy" - poinformowała o 9.43 KGHM Polska Miedź na Twitterze.

Transmisję z lądowania można było śledzić na profilu Lotniska im. Chopina.

Wtorkowy transport KGHM zorganizował w związku z apelem premiera Mateusza Morawieckiego. Pierwszy samolot wylądował 26 marca. Łączna wartość materiałów medycznych, zakupionych ze środków spółki to około 15 mln USD.

An-225 Mrija
fot. Rafal Gaglewski/REPORTER

Zobacz także

Antonov An-225 Mriya - największy samolot na świecie

Antonov An-225 Mriya to największy samolot na świecie. Powstał w 1988 roku, w czasach ZSRR w zakładach lotniczych Aviant. Maszyna ma ponad 84 metry długości, napędzana jest sześcioma silnikami odrzutowymi.

Samolot został wyprodukowany tylko w jednym egzemplarzu. Jest tak duży, że jest w stanie przewieźć prom kosmiczny na swoim grzbiecie, a w ładowni blisko 100 samochodów osobowych lub towar cargo o wadze 400 ton, czyli dwa razy więcej, niż wynosi jego masa własna.

Maszyna gościła w Polsce w 2003 i w 2005 roku. Obecnie An-225 Mriya jest używany komercyjnie od 2001 r. przez ukraińskie linie Antonov Airlines do transportu ciężkich ładunków.

Zobacz także

Koronawirus - aktualne dane. Co trzeba wiedzieć?

Koronawirus - najnowsze dane

Koronawirus w Polsce: raport, objawy, epidemia, zalecenia 

Koronawirus w Polsce - mapa zachorowań z podziałem na województwa

Podejrzenie koronawirusa - co robić?

Koronawirus - infolinia NFZ

RadioZET.pl/PAP/Twitter/Facebook