Zamknij

Chcieli wysadzić szkołę, wzorując się na masakrze w USA? Nowe szczegóły

05.02.2020 10:26
policja
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

Sprawa czterech nastolatków, którzy planowali zamach w warszawskiej szkole, została przekazana do sądu dla nieletnich - ustaliło Radio ZET.

Chodzi o technikum na warszawskiej Pradze. Jak ustalił reporter Radia ZET Michał Dzienynski, nastolatkami, którzy planowali zamach, zajmie się Sąd Rodzinny. Na razie nie są planowane kolejne zatrzymania.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Uczniowie szkoły są zszokowani. Mają bardzo szczątkowe informacje na temat zamachu. Nauczyciele na razie milczą. Z kolei dyrekcja technikum nie chce się wypowiadać w tej sprawie. 

Jeden z nastolatków decyzją sądu trafił do schroniska dla nieletnich, drugi ma nadzór kuratora. Dwaj pozostali zostali zwolnieni do domu. Policja po raz kolejny podkreśla ,że nastolatkowie na poważnie planowali zamach. Byli zafascynowani zamachami w szkołach w Stanach Zjednoczonych - relacjonował Michał Dzienynski.

Wzorowali się na masakrze z Columbine?

Jak poinformował nieoficjalnie tvpinfo.pl, nastolatkowie mieli testować w jednym z lasów domowej roboty bombę rurową, którą następnie planowali zdetonować w szkole. Podejrzanych interesowała zwłaszcza masakra w Columbine High School, gdzie 20 kwietnia 1999 roku w liceum w Columbine dwaj uczniowie zamordowali 15 osób.

Na swoich profilach na portalach społecznościach obserwowali sprawców zamachów z Ameryki.

Motywem miała być zemsta. Według jednego z rozmówców portalu nastolatkowie sądzili, że są prześladowani przez innych uczniów lub uważani za „dziwaków”. 

Śledczy nie zdradzają, czy celem nastolatków było doprowadzanie do jak największej ilości ofiar, czy zdetonowanie bomby na postrach.

Czterech nastolatków w wieku od 15 do 17 lat zostało zatrzymanych w Warszawie i jej okolicach z czwartku na piątek. Grozi im do 8 lat więzienia.

Zobacz także

RadioZET.pl/tvpinfo.pl