Zamknij

Nie segregujesz śmieci? Słono za to zapłacisz. Ratusz zapowiada kontrole

13.01.2020 12:02
śmieci
fot. Wojtek Laski/East News

Warszawski ratusz sprawdzi, czy mieszkańcy segregują odpady. Jeśli nie, zostaną ukarani. W blokach obowiązuje odpowiedzialność zbiorowa. 

Stołeczny ratusz szykuje się do przeprowadzenia kontroli ws. segregowania śmieci. Jeśli warszawiacy nie zastosują się do przepisów, zapłacą dwukrotność miesięcznej opłaty za wywóz śmieci (188 zł zamiast 94 zł w domach i 130 zł zamiast 65 zł w blokach w stolicy) - podaje rdc.pl.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Zastępczyni rzecznika warszawskiego ratusza Ewa Rogala podkreśliła, że w blokach będzie obowiązywała odpowiedzialność zbiorowa. Jeśli w budynku trafi się jedna osoba, która nie będzie segregować śmieci, zapłacą za to wszyscy mieszkańcy.

Kary to jednak ostateczność. Jeśli administratorzy, bądź firma odbierająca odpady uzna, że pod danym adresem proceder niesegregowania ma miejsce od dłuższego czasu, naliczone zostaną opłaty również wstecz – za okres, w którym, jeśli będą na to dowody, śmieci były źle składowane – tłumaczyła zastępczyni rzecznika warszawskiego ratusza Ewa Rogala w rozmowie z Polskim Radiem RDC.

Zobacz także

Obecnie mieszkańcy segregują odpady do pięciu pojemników: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bio oraz zmieszane. Nowy regulamin wszedł w życie na początku 2019 roku. Nie wszyscy mieszkańcy stosują się jednak do ustaleń, a do kontenerów na określony rodzaj śmieci trafiają wszystkie rodzaje śmieci.

Wysypujące się śmieci

Tymczasem w ostatnich dniach w Warszawie wpłynęło siedem tys. zgłoszeń ws. przepełnionych śmietników i altan, najwięcej z Mokotowa. Mieszkańcy skarżyli się na wysypujące się z kontenerów śmieci.

Jak dodała Rogala, sytuacja ta była związana z okresem noworocznym.

To przede wszystkim przez okres świąteczno-noworoczny, gdy mamy dużo dni wolnych od pracy i produkujemy więcej śmieci. Zwykle tak się dzieje, wtedy kiedy są przerwy i mogą zmienić się harmonogramy odbiorów. W całej Warszawie mamy około siedmiu tysięcy zgłoszonych nieprawidłowości. Wnioski są w trakcie sprawdzania – dodała.

Nieprawidłowości związane z wywozem odpadów można zgłaszać w Warszawie pod numer miejskiej infolinii – 19 115.

Przypominamy, że od 1 lutego mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące wywozu śmieci. Zgodnie z uchwałą radnych średni koszt na jednego mieszkańca stolicy za wywóz odpadów zwiększy się w 2020 roku z 9,5 zł do 38 zł.

RadioZET.pl/Polskie Radio RDC