Zamknij

Nie żyje chora na COVID-19 kobieta w ciąży. Nie była zaszczepiona

24.11.2021 11:01
Szpital
fot. ilustracyjne. Alexey Suhorukov/SPUTNIK Russia/East News

W warszawskich szpitalu Bielańskim zmarła 38-latka, która zachorowała na COVID-19 w ósmym miesiącu ciąży. Kobieta nie była szczepiona przeciw koronawirusowi. Życiu dziecka nie zagraża niebezpieczeństwo. 

38-latka w ósmym miesiącu ciąży trafiła do szpitala Bielańskiego w Warszawie na początku listopada. Tydzień wcześniej kobieta otrzymała pozytywny wynik testu na COVID-19 – ustaliła warszawska ''Gazeta Wyborcza''. Stan zdrowia pacjentki zaczął się stopniowo pogarszać.

Warszawa. Zmarła chora na COVID-19 i niezaszczepiona kobieta w ciąży

Kobieta urodziła dziecko poprzez cesarskie cięcie. Wcześniak został umieszczony w inkubatorze. 38-latka walczyła o życie pod respiratorem. Niestety, kilka dni później zmarła. Informację o śmierci pacjentki w ciąży potwierdziła prof. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska, ordynatorka Oddziału Patologii Ciąży w szpitalu Bielańskim.

– Pacjentka nie była szczepiona przeciw SARS-CoV-2. Jej dziecko jest w dobrym stanie. Jesteśmy wstrząśnięci tą śmiercią i oby była to ostatnia – powiedziała. Jak ustaliła ''GW'', 38-latka zaszła w ciążę przed rozpoczęciem szczepień przeciwko COVID-19 w jej grupie wiekowej. Rodzina kobiety była zaszczepiona. 

Sprawę śmierci 38-letniej kobiety wyjaśnia Prokuratura Okręgowa w Warszawie. – W sprawie zostało wszczęte śledztwo w kierunku czynu z art. 155 k.k. (nieumyślne spowodowanie śmierci – red.). Prokuraturę zawiadomił szpital, ale podkreślę, że postępowanie toczy się w sprawie, zatem nie występuje tu osoba podejrzana – przekazała prokurator Aleksandra Skrzyniarz. 

Lekarze alarmują, że koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży, a ciężki przebieg choroby może przyczyniać się do powikłań w trakcie porodu. Według najnowszych badań ciąża dwukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania, dlatego kobiety spodziewające się dziecka nie powinny zwlekać ze szczepionką.

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza

C