Zamknij

Pod Warszawą rośnie Barszcz Sosnowskiego. Potwierdzili to eksperci

15.05.2020 13:45
Barszcz Sosnowskiego
fot. East News/Robert Wozniak

Mieszkańcy okolic Nowego Dworu Mazowieckiego (województwo mazowieckie) zaczęli informować o tym, że zauważyli niebezpieczne rośliny na osiedlu Twierdza Modlin. Podejrzewali, że to Barszcz Sosnowskiego. Na miejsce zgłoszenie przybyli eksperci, którzy potwierdzili przypuszczenia mieszkańców.

Eksperci na osiedlu mieszkalnym potwierdzili, że niebezpieczna roślina, którą zauważyli mieszkańcy to Barszcz Sosnowskiego.

Na naszej mapie pojawił się kolejny punkt — tym razem to Nowy Dwór Mazowiecki. Ponieważ poproszono nas o interwencję w tej sprawie, napisaliśmy do Urzędu Miasta z prośbą o eliminację Barszczu

- czytamy w komunikacie grupy Barszcz Sosnowskiego i Barszcz Olbrzymi w Polsce.

Niebezpieczny Barszcz Sosnowskiego

"O barszczach w Twierdzy Modlin słyszeliśmy już od blisko 15 lat, ale nigdy na niego nie trafiliśmy i nigdy nikt z władz miasta nie potwierdził nam istnienia stanowiska. Już mieliśmy usunąć je z naszych baz danych, a tymczasem dzięki czujności mieszkańca okazało się, że ono faktycznie istnieje" - przekazała w rozmowie z portalem "Super Express" Izabela Sachajdakiewicz z zespołu Barszcz.edu.pl.

Zobacz także

Barszcz Sosnowskiego może mieć nawet 5 metrów — trudno jest go nie zauważyć. Ta roślina, którą łatwo pomylić z innymi mniej niebezpiecznymi gatunkami, stwarza ogromne zagrożenie dla życia ludzi i zwierząt. Nie tylko szkodliwy jest dotyk liści Barszczu Sosnowskiego, ale także samo przebywanie w pobliżu tej rośliny. Słoneczna pogoda i silnie działanie promieni słonecznych powoduje, że uaktywniają się zawarte w tej roślinie związki kumarynowe. Powoduje to niebezpieczne powkładania.

Zobacz także

Barszcz Sosnowskiego może powodować u ludzi oparzenia II oraz III stopnia, a także pęcherze, owrzodzenia, wysypki i rany, które są tak bolesne, jak po oblaniu wrzątkiem. Osoby poparzone Barszczem Sosnowskiego doznają zawrotów głowy, czują dezorientację, występują u nich także nudności i wymioty. Mogą także odczuwać podrażnienie w górnych drogach oddechowych.

RadioZET.pl/Super Express