Zamknij

Nowy mural autora wizerunku Kory. To wybitny artysta związany z Warszawą

09.12.2019 11:43
Kora
fot. Jakub Kaminski/East News

Nowy mural autora malowidła Kory powstał w Warszawie! Na Białołęce pojawiła się podobizna Czesława Niemena. „Sen o Warszawie” z 1966 roku do dziś pozostaje jedną z najsłynniejszych kompozycji wokalisty.

Niezwykły mural pojawił się na ścianie jednego z budynków na warszawskiej Białołęce. Zdobi go podobizna wybitnego artysty związanego z Warszawą, Czesława Niemena. Autorem malunku jest Bruno Althamer – ilustrator, rysownik i rzeźbiarz, który wcześniej stworzył symboliczną podobiznę Kory.

Zobacz także

Warszawiacy z pewnością kojarzą wizerunek Kory na Nowym Świecie. Artysta włączył w kompozycję rosnące obok drzewo, dzięki czemu piosenkarka zmienia się wraz z porami roku. Teraz Althamer stworzył nowe dzieło – Czesława Niemena.

Malunek powstał niedaleko Kanału Żerańskiego, przy ulicy Płytowej 14. Artysta nieprzypadkowo wybrał to miejsce, a słowo „płyta” jest tu kluczowe.

To tam, nad Kanałem Żerańskim mieściły się wielkie zakłady produkujące wielkie płyty dla warszawskich osiedli. To tam realizował się obraz dzisiejszego miasta – Warszawski sen – mówił autor muralu w rozmowie z portalem kultura.gazeta.pl.

Czesław Niemen
fot. Piotr Molecki/East News

Płyty zamiast oczu

Ilustrator chce „przemianować nazwę ulicy, przy jednoczesnym braku ingerencji w tą nazwę”. Dlatego podobizna Niemena zamiast oczu ma dwie złote płyty. 

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Odniosłem się do twórczości Czesława Niemena – pierwszego polskiego artysty, który otrzymał złotą płytę. Miało to miejsce 43 lata temu. Nagroda została przyznana za album „Dziwny jest ten świat”, który został sprzedany w ilości prawie 150 000 egzemplarzy! - tłumaczył Althamer.

Oficjalne odsłonięcie muralu odbędzie się 20 grudnia. To właśnie wtedy Niemen otrzymał pierwszą złotą płytę.

RadioZET.pl/kultura.gazeta.pl