Zamknij

Opłaty za śmieci mają być uzależnione od zużycia wody? Ratusz nad tym pracuje

13.02.2020 12:58
Nowy pomysł na opłaty za śmieci
fot. East News/Wojtek Laski

Od marca mieszkańcy Warszawy zapłacą za odbiór śmieci wyższe stawki. Ratusz zapowiedział jednak, że to nie koniec zmian w systemie opłat. Magistrat chce, aby w przyszłości stawki za odpady były naliczane na podstawie zużycia wody.

Informacja o wyższych stawkach za wywóz śmieci pojawiła się pod koniec 2019 roku. Podwyżki miały obowiązywać od lutego bieżącego roku, jednak decyzja Regionalnej Izby Obrachunkowej spowodowała opóźnienia. Nowe ceny za odpady będą obowiązywać od marca 2020 roku.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Nowy pomysł na opłaty za wywóz odpadów

Jak informuje portal TVN Warszawa na środowym spotkaniu Michała Olszewskiego, wiceprezydenta Warszawy z dziennikarzami, ratusz ma nowy pomysł na opłaty za wywóz śmieci. Ma to związek z licznymi listami, które wpływają do stołecznego ratusza. Mieszkańcy pytają w nich m.in.  powód zmiany przepisów.

Zobacz także

Pewnym zaskoczeniem jest, że lwia część zapytań nie dotyczy zasadności wprowadzenia wyższych opłat, ale tego, że opłata ułożona jest niesprawiedliwie. Mieszkańcy argumentują, że (wszyscy - red.) płacą tyle samo, choć śmiecą inaczej

- cytuje słowa wiceprezydenta serwis TVN Warszawa.
Olszewski przekazał, że zgodnie z polskimi przepisami wysokość opłat nie może być związana z ilością produkowanych odpadów. Władze mają pomysł, jak zmienić aktualne podwyżki.

Zobacz także

Szykujemy się na przejście na system opłat uzależnionych od zużycia wody. W odczuciu społecznym jest tak, że ta metoda wydaje się mieszkańcom bardziej zrozumiała

- powiedział Michał Olszewski.

Wiceprezydent zapewnił, że ruszyły już pracę związane z przeanalizowaniem tego pomysłu. Nie sprecyzował jednak, ile czasu będą one trwały.

RadioZET.pl/TVN Warszawa