Zamknij

Orszak Trzech Króli z prezydencką parą. Kolorowy pochód już po raz 12. w stolicy

03.01.2020 12:01
Orszak Trzech Króli
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

6 stycznia ulicami Warszawy tradycyjnie przejdzie kolorowy pochód. W tym roku wydarzenie odbędzie się już po raz dwunasty. Udział w Orszaku Trzech Króli zapowiedziała prezydencka para. Pojawią się tymczasowe zmiany w organizacji ruchu drogowego oraz kursów linii autobusów.

- W stołecznym orszaku udział weźmie para prezydencka – poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa Orszaku Trzech Króli Jolanta Stachacz. W 2020 roku pochód odbędzie się pod hasłem "Cuda, cuda ogłaszają".

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Orszak Trzech Króli w Warszawie: trasa i program

6 stycznia uczestnicy pochodu tradycyjnie spotkają się na Placu Zamkowym. Orszak rozpocznie się o 12.00 od modlitwy kard. Kazimierza Nycza, który zmówi Anioł Pański. Następnie przeczytany zostanie fragment Ewangelii o wędrówce Trzech Mędrców za Gwiazdą do Betlejem.

Orszak główny wyruszy z placu Zamkowego ok. godz. 12.15. i przejdzie ulicami Krakowskie Przedmieście i Królewską na pl. Piłsudskiego.

Na jego czele pójdzie Gwiazdor niosący orszakową gwiazdę oraz najmłodsze dzieci z przedszkoli i zerówek, przebrane za pastuszków. Za nimi podążą m.in. kard. Nycz i osoby niepełnosprawne z "Drabiny Jakubowej".

Orszaki wyruszą w kolejności: Afrykański, Azjatycki i Europejski.

Król Afrykański, Melchior będzie podróżował na wielbłądzie i będzie mu towarzyszyć młodzież z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego, niosąca flagi państw afrykańskich.

Król Azjatycki, Baltazar, "popłynie" na wielkiej łodzi z głową smoka. Będzie to długie canoe na platformie, a wiosłować będzie kilkoro dzieci przebranych w stroje azjatyckie.

Król Europejski, Kacper, będzie się przemieszczał na olbrzymiej platformie przekształconej w warownię rzymską, a towarzyszyć mu będą uczniowie drugiej klasy szkoły "Żagle", przebrani za rzymskich rycerzy.

Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Na Placu Zamkowym będzie można zobaczyć taniec Aniołów z szarfami, atak Diabłów na Orszaki, taniec chińskiego smoka oraz musztrę Legionu Rzymskiego i występ bębniarzy.

Orszak Trzech Króli w Warszawie: utrudnienia

W związku z organizacją wydarzenia w stolicy pojawią się utrudnienia w ruchu i zmiany w kursowaniu autobusów.

Od ok. godz. 11.30 do ok. godz. 13.00 wyłączona z ruchu będzie ul. Królewska na odcinku od pl. Piłsudskiego do Krakowskiego Przedmieścia, a także pl. Piłsudskiego na odcinku od ul. Królewskiej do ul. Ossolińskich.

Jadący ul. Królewską będą mogli dojechać tylko do Pasażu W. Niżyńskiego, a z ul. Wierzbowej będzie można pojechać do ul. marsz. F. Focha. Zamknięte dla samochodów będą też ul. Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat na odcinku od ul. Miodowej do Ronda gen. Ch. de Gaulle’a (przejezdna będzie ul. Świętokrzyska) - czytamy na stronie Urzędu miasta st. Warszawy.

Nastąpią zmiany w kursowaniu autobusów. Autobusy linii 107 (tylko w kierunku Kierbedzia) i 111 (w kierunku Gocław) będą kursowały ul. Marszałkowską i Al. Jerozolimskimi. Linia 111 (w kierunku Esperanto) będzie jeździła ul. Królewską i Marszałkowską do pl. Bankowego i dalej swoją trasą.

Linie: 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503 i 518 w kierunku krańców Wilanów, Szczęśliwice, Natolin Płn., Pl. Trzech Krzyży, Spartańska, Lotnisko Chopina, PKP Ursus zjadą ul. Kapucyńską w al. „Solidarności” i dalej z pl. Bankowego pojadą ul. Marszałkowską. Autobusy linii 128 i 175 w kierunku krańca Pl. Piłsudskiego pojadą ulicami Marszałkowska – Senatorska – Wierzbowa.

Linia 222 w kierunku krańca Bielańska będzie kursowała ulicami Królewską i Marszałkowską. Natomiast pozostałe linie w kierunku Chomiczówka, Konwiktorska, Nowodwory będą kursowały ul. Marszałkowską i Senatorską.

Więcej szczegółów na temat zmian w ruchu drogowym można znaleźć tutaj.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Urząd Miasta Stołecznego Warszawa/inf.prasowa

C