Zamknij
Parada Równości 2021 w Warszawie
11 Zobacz galerię
fot. PAP/Leszek Szymański

Parada Równości 2021 ruszyła z Placu Defilad o 15. Biorą w niej udział zarówno osoby LGBT plus jak i te, które wspierają je w walce z dyskryminacją. - Tutaj bije serce uśmiechniętej Polski, otwartej Polski – powiedział w sobotę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który po raz drugi objął wydarzenie patronatem.

Parada Równości 2021 wróciła do stolicy po dwóch latach przerwy, którą wymusiła pandemia koronawirusa. W tym roku organizatorzy zdecydowali, że marsz przejdzie przez Warszawę z zachowaniem obostrzeń. Parada jest podzielona na grupy po 150 osób.

Parada Równości 2021 maszeruje ulicami Warszawy

Marsz jak w poprzednich latach jest bardzo kolorowy. Uczestnicy ubrani są w tęczowe t-shirty, spodnie, trzymają w ręku tęczowe parasolki czy torby. Jest sporo policji i handlarzy – relacjonował reporter Radia ZET Michał Dzienyński. Jak mówiła jedna z handlarek - można kupić torby, paski czy wachlarzyki dostosowane do dzisiejszej Parady Równości.

Organizatorzy przed rozpoczęciem marszu apelowali, by zabrać ze sobą wodę, mieć nakrycie głowy i nasmarować się kremem z filtrem. Wszystko z powodu upału, który może stanowić zagrożenie dla uczestników, szczególnie w czasie długiego przemarszu.

Parada ruszyła z Placu Defilad, ulicą Marszałkowską dotrze na Plac Konstytucji, a potem skieruje się na Waryńskiego i Batorego. Marsz zakończy się przy Polach Mokotowskich. Według zapowiedzi organizatorów po marszu odbędzie after party.

„Tutaj bije serce uśmiechniętej otwartej Polski"

"To miejsce, w którym się wszyscy uśmiechają, zero agresji. Tutaj bije serce uśmiechniętej otwartej Polski" – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zapytany przez dziennikarzy o realizację postulatów z tzw. karty LGBT, którą podpisał w 2019 r, odpowiedział: "Realizujemy, co obiecaliśmy". Podkreślił, że niebawem powstanie hostel dla osób LGBT wyrzuconych z domu.

Trzaskowski robił sobie selfie z uczestnikami parady. Zebrani na Placu Defilad uczestnicy parady mieli w rękach tęczowe flagi, a także z symbolami Unii Europejskiej. "Po dwóch latach, w których byliśmy ranieni, jako społeczność LGBT Warszawy, wychodzimy wzmocnieni, jesteśmy zjednoczeni" – powiedział rzecznik Fundacji Wolontariat Równości Rafał Wojtczak podczas konferencji prasowej poprzedzającej to wydarzenie.

"Jesteśmy całym sercem, z tymi, którzy odeszli w minionym roku, którzy nie mogą pójść z nami" – dodała Paulina Piechna-Więckiewicz z zarządu Fundacji Wolontariat Równości. Wyraziła nadzieję, że parada "będzie bezpieczna i radosna".

Podkomisarz Rafał Retmaniak z Komendy Stołecznej Policji poinformował, że wydarzenie będą zabezpieczać stołeczni policjanci. "Jesteśmy od tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo zarówno osób biorących udział w tym wydarzeniu jak i mieszkańców i inne postronne osoby" - podkreślił. Zaznaczył też, że w czasie przemarszu należy liczyć się z utrudnieniami w ruchu w centrum Warszawy. "Prosimy kierowców o wykonywanie poleceń policjantów" - zaapelował policjant.

RadioZET.pl/PAP/oprac. AK