Zamknij

"Byłyśmy, jesteśmy, będziemy". Parada Równości wraca po 2-letniej przerwie

19.06.2021 14:46
Parada Równości 2021
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Parada Równości 2021 ruszyła w sobotę o godz. 15 spod Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. To pierwszy po 2-letniej - spowodowanej pandemią koronawirusa - przerwie marsz wsparcia dla osób i środowisk LGBT+. Wydarzenie objął patronatem prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, który zapowiedział również swój udział. 

Parada Równości 2021 przejdzie ulicami Warszawy w sobotę 19 czerwca. Przemarsz rozpoczął się o godz. 15. Będzie to 16. edycja tego wydarzenia. Przypomnijmy, że ze względu na pandemię Covid-19 parada, zaplanowana na rok 2020, nie odbyła się. W ostatniej dotychczas Paradzie wzięło udział 80 tys. osób. 

Parada Równości 2021 w Warszawie. Pierwsza po 2-letniej przerwie

Parada Równości to doroczny przemarsz będący aktem wsparcia wobec osób i środowiska LGBT+, lecz także formą pokojowego protestu przeciw wszelkim przejawom represji i dyskryminacji z uwagi na orientację seksualną bądź tożsamość płciową. 

Jak piszą organizatorzy wydarzenia, "to najważniejsze święto wszystkich osób, dla których wolność, równość i wzajemna tolerancja stanowią wartości nadrzędne". Tegoroczna parada - odbywająca się pod hasłem "Byłyśmy, jesteśmy, będziemy" - z uwagi na wciąż trwającą pandemię będzie wyjątkowa. 

"Ze względu na sytuację epidemiologiczną prosimy o noszenie maseczek i w miarę możliwości utrzymywaniu bezpiecznego odstępu. Jeśli nie czujesz się dobrze, kaszlesz lub masz gorączkę, prosimy zostań w domu" - czytamy w opisie wydarzenia na Facebooku. 

Parada Równości
fot. Facebook/Parada Równości

Facebookowy profil Parady Równości opublikował również trasę tegorocznego przemarszu. Rozpocznie się on o godz. 15 pod Pałacem Kultury i Nauki, następnie przejdzie ulicą Marszałkowską przez stacje metra (Centrum i Politechnika) oraz ul. L. Waryńskiego. Następnie "odbije" w ul. S. Batorego i przejdzie do al. Niepodległości. Marsz zakończy się przy Polach Mokotowskich. 

Trzaskowski objął patronat nad Paradą Równości. "Święto otwartości, tolerancji i szacunku"

Rafał Trzaskowski opublikował w mediach społecznościowych wpis na temat Parady Równości. "To przede wszystkim święto otwartości, tolerancji i szacunku. To wielka, radosna manifestacja różnorodności, której podstawowy cel jest jeden – żebyśmy wszyscy czuli się w naszym kraju i w naszym mieście jak u siebie, niezależnie od dzielących nas różnic. Bo jesteśmy różni – ale inny nie znaczy gorszy.

Trzaskowski zapowiedział też w mediach społecznościowych, że na "taką Paradę Równości" wybiera się po raz kolejny. "Nad taką Paradą Równości objąłem patronat jako prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Miejmy do siebie nawzajem szacunek. Wszyscy. Widzimy się pod Pałacem Kultury!" - podkreślił we wpisie na Facebooku.

Trzaskowski udzielił patronatu prezydenta stolicy Paradzie Równości w Warszawie po raz drugi. Pierwszy raz zrobił to w 2019 r. Wówczas również wziął w niej udział. 

RadioZET.pl/PAP/Facebook

C