Zamknij

Od 2020 roku województwo mazowieckie i... warszawskie? Zaskakujący pomysł PiS

20.12.2019 16:59
Warszawa
fot. ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER

Powraca temat podziału Mazowsza na dwa województwa. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", PiS zamierza zgłosić projekt ustawy w tej sprawie w drugiej połowie następnego roku.

Z treści dokumentu wynika, że po wydzieleniu województwa warszawskiego prezydent Warszawy miałby zostać jednocześnie jego marszałkiem. Pozostałą część regionu czekałyby wybory sejmikowe.

Zobacz także

Podział Mazowsza zapowiadał w czasie ostatniej kampanii Jarosław Kaczyński. PiS chciał z województwa mazowieckiego wyodrębnić Warszawę i na terenie stolicy oraz sąsiednich powiatów utworzyć województwo warszawskie. Teraz poznaliśmy więcej szczegółów na ten temat.

Ustawa powinna być wniesiona do Sejmu po wyborach prezydenckich, czyli w drugiej połowie 2020 r. – zapowiedział w rozmowie z DGP Krzysztof Sobolewski, przewodniczący komitetu wykonawczego PiS.

Trzaskowski skorzysta?

Ostateczny podział Mazowsza ma potwierdzić dopiero projekt rządowy. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", jeśli plan wszedłby w życie, skorzystałby Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy do końca kadencji byłby marszałkiem woj. warszawskiego, a rada miasta byłaby sejmikiem.

Województwo warszawskie miałoby się składać z miasta stołecznego oraz sąsiadujących gmin i powiatów.

Wtedy w granicach Warszawy pojawiłby się Centralny Port Komunikacyjny, bo Baranów to powiat grodziski, który wchodziłby w takim układzie do woj. warszawskiego – dodał Sobolewski.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Struzik: PiS chce przejąć władzę w regionie

Jak podkreśla DGP, nieco mniej powodów do zadowolenia miałby marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik, ponieważ PiS chce w nowym woj. mazowieckim przeprowadzić wybory sejmikowe.

PiS nie przebiera w środkach. Jak widać, frustracja po przegranych na Mazowszu wyborach jest tak wielka, że są gotowi rozbić region tylko po to, aby przejąć w nim władzę. Nie udało się w demokratycznych wyborach, to może uda się, dzieląc Mazowsze i wyjmując z niego Warszawę. Przyznam szczerze, że ciągle nie mogę uwierzyć w realność tych zapowiedzi – komentował plany PiS Adam Struzik.

Co na to eksperci? Zdaniem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego podział Mazowsza sprawi, że w nowym woj. mazowieckim drastycznie spadną dochody.

CIT mógłby wynieść 13 proc. dzisiejszych wpływów, a stolica musiałaby płacić większe janosikowe, czyli środki na mniej zamożne regiony.

Mazowsze miałoby do utrzymania 76 proc. kilometrów obecnie nadzorowanych dróg, blisko 50 proc. szpitali i instytucji kultury. W sumie ze 117 wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych i spółek (szpitale, spółki, instytucje kultury) 45 związanych jest bezpośrednio ze stolicą, 58 z resztą województwa, a 14 ma charakter ogólnowojewódzki, co oznacza, że przy hipotetycznym podziale województwa instytucje te będą musiały zostać podwojone – podał urząd.

Zobacz także

RadioZET.pl/"Dziennik Gazeta Prawna"