Zamknij

Kolejny kataklizm? "To może być największa susza, jaka w Polsce wystąpiła"

09.04.2020 16:33
Susza
fot. East News/WOJCIECH ZATWARNICKI (zdjęcie ilustracyjne)

W marcu 2020 roku temperatura w Warszawie była wyższa od średniej o ponad 2 stopnie. W stolicy prawie w ogóle nie padało. Wisła ma coraz niższy poziom, płoną lasy i trawy. Jakie będą skutki takiej pogody? 

"Możemy mieć jedną z największych susz, jaka kiedykolwiek w Polsce wystąpiła" - cytuje słowa profesora SGGW "Gazeta Wyborcza". Przypomnijmy, że w ubiegłym miesiącu w stolicy prawie w ogóle nie padał deszcz. Poziom Wisły jest coraz niższy, płoną lasy i łąki. W marcu w Warszawie temperatura była wyższa o średnio ponad 2 stopnie.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Nie tylko brak opadów i wysokie temperatury wpływają na lasy, które otaczają Warszawę. Bardzo negatywne skutki mają także pożary. We wtorek, 7 kwietnia w województwie mazowieckim płonęło 20 lasów. Strażacy odnotowali także 150 pożarów traw - informuje "Stołeczna".

Zobacz także

Negatywnie skutki suszy 

Susza, pożary i brak opadów mają negatywny wpływ m.in. na rośliny i zwierzęta. "Rośliny są na początku okresu wegetacji, potrzebują bardzo dużo wody. Mają teraz trudny czas. Cierpią drzewa, bo wysuszone są bardziej podatne na atak owadów. Zwierzęta z trudem znajdują wodę w oczkach wodnych – powiedziała "Gazecie Wyborczej" Andżelika Gackowska z Lasów Miejskich. Skutki suszy odczują także ludzie, gdyż ceny żywności będą wyższe. 

Zobacz także

Nowalijek będzie mniej i więcej za nie zapłacimy. Możemy mieć jedną z największych susz, jaka kiedykolwiek w Polsce wystąpiła

– powiedział w rozmowie ze "Stołeczną" prof. Stanisław Karpiński ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Zobacz także

Jak poinformował Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, średnie temperatura w marcu w stolicy wynosiła 5 stopni Celsjusza. Natomiast norma to 2,8 stopnia Celsjusza. Jeśli chodzi o opady - wyniosły one 45 procent normy. Meteorolog dodał także, ze najbliższe miesiące także mają być cieplejsze. Wiosna najprawdopodobniej będzie sucha. Opady są poniżej normy. Grzegorz Walijewski w rozmowie z "Wyborczą" zaznaczył także, że susze najlepiej obrazuje poziom Wisły, który jak na kwiecień jest niski. Przy stacji na bulwarach wyniósł on 77 centymetrów.

RadioZET.pl/"Gazeta Wyborcza"