Zamknij

Tłumy na pogrzebie Jerzego Gruzy. "Odszedł arcymistrz komedii"

21.02.2020 11:52
pogrzeb Jerzego Gruzy
fot. PAP/Marcin Obara

Jerzy Gruza, reżyser i scenarzysta filmowy, telewizyjny i teatralny, spoczął w piątek w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Twórca m.in. "Wojny domowej" i "Czterdziestolatka" zmarł w niedzielę w wieku 87 lat. Artysta został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarłego 16 lutego, w wieku 87 lat reżysera żegnali zgromadzeni w warszawskim kościele św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła (kościół środowisk twórczych) rodzina, przyjaciele, wielbiciele jego twórczości oraz przedstawiciele świata kultury, m.in. Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski, Olga Lipińska, Anna Seniuk.

Mszę świętą poprzedziło odczytanie listu od prezydenta Andrzeja Dudy oraz wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego. "Śmierć śp. Jerzego Gruzy oznacza symboliczne domknięcie pewnego rozdziału w dziejach polskiego filmu i teatru" - napisał Andrzej Duda w liście odczytanym przed mszą pogrzebową.

Odszedł arcymistrz komedii, reżyser, scenarzysta, aktor. Przez całe swe twórcze życie dbał o to, by poprawiać nastrój Polakom, co zwłaszcza w czasach PRL-u nie było zadaniem łatwym

- podkreślił prezydent.

Przypomniał, że Gruza "wyreżyserował niezwykle lubiane seriale i filmy, jak "Wojna domowa", "Czterdziestolatek", "Dzięcioł" - pełne inteligentnego humoru i ciepłej ironii, gdzie zagrała plejada polskich aktorów.

Żegnamy go dzisiaj ze smutkiem, ale jednocześnie pamiętając o wszystkich wspaniałych dziełach, które nam pozostawił i z przekonaniem, że będą one bawić i wzruszać w przyszłości

- dodał.

Z kolei minister kultury Piotr Gliński przypomniał, że Gruza był "nie tylko artystą, był również barwnym człowiekiem". "Kochał życie i czerpał z niego pełnymi garściami. Fantastyczny rozmówca i słuchacz, mistrz anegdoty i wnikliwy obserwator, który pozostawił po sobie także felietony, wspomnienia i opowiadania" - zwrócił uwagę szef resortu kultury.

Jerzy Gruza tworzył programy rozrywkowe oraz reżyserował spektakle Teatru Telewizji, ale także wielkie widowiska muzyczne, takie jak Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie czy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. W Teatrze Muzycznym w Gdyni wystawiał światowe przeboje musicalowe, m.in. "Skrzypka na dachu" czy "Les Miserables" 

- napisał Gliński.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Jerzy Gruza odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Podczas uroczystości Jerzy Gruza został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej. Order w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy przekazał doradca prezydenta Tadeusz Deszkiewicz na ręce Pawła Gruzy, syna zmarłego.

W imieniu Rzeczpospolitej pragnę wyrazić uznanie dla tych wszystkich dokonań i uhonorować śp. Jerzego Gruzę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za znamienite zasługi dla polskiej kultury

- poinformował prezydent w liście.

Po ceremonii pogrzebowej w kościele aktor i reżyser Andrzej Seweryn odczytał list prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacka Bromskiego.

Na pewno żegnając cię wspominano wielokrotnie twoje osiągnięcia artystyczne, wybitne spektakle Teatru Telewizji, kultowe seriale i filmy, popularne programy. Ja chciałbym przypomnieć inny aspekt twojego długiego i ze wszech miar spełnionego życia - przypomnieć jak wybitną byłeś postacią w naszym, szeroko pojętym, środowisku artystycznym

- napisał Bromski.

"Żegnamy kogoś, kto w piękny sposób, sobie tylko właściwy, reprezentował niezwykłe pokolenie" - powiedział z kolei dziennikarzom aktor Daniel Olbrychski.

Jurek daje piękny przykład, już w tej chwili we wspomnieniach, jak się zachowywać, jak się dzielić swoją pracą z innymi, bo to jest dzielenie się, rodzaj służby

- ocenił.

Po mszy ciało zmarłego spoczęło na Powązkach Wojskowych w Alei Zasłużonych.

Zobacz także

Jerzy Gruza nie żyje. Kim był?

Jerzy Gruza urodził się 4 kwietnia 1932 r. w Warszawie. Po ukończeniu Wydziału Reżyserii łódzkiej PWSFTviT związał się z Telewizją Polską, gdzie w latach 1955-83 tworzył programy muzyczne i rozrywkowe – "Poznajmy się", "Małżeństwo doskonałe" oraz reżyserował spektakle Teatru TV.

Od 1983 do 1991 roku był dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni, gdzie zrealizował - po raz pierwszy w Polsce - m.in. musicale "Skrzypek na dachu" i "Jesus Christ Superstar". Był twórcą popularnych filmów i seriali: "Dzięcioł", "Alicja", "Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy", "Wojna domowa", "Czterdziestolatek", "Motylem jestem czyli romans czterdziestolatka", "Alicja", "Pierścień i róża", "Czterdziestolatek. 20 lat później", "Gosia i Małgosia".

gruza
fot. Piotr Molecki/East News
pogrzeb Jerzego Gruzy
fot. PAP/Marcin Obara
pogrzeb Jerzego Gruzy
fot. PAP/Marcin Obara
pogrzeb Jerzego Gruzy
fot. Piotr Molecki/EAST NEWS
pogrzeb Jerzego Gruzy
fot. PAP/Marcin Obara

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP