Zamknij

Protesty nie tylko ws. zakazu aborcji. Setki zatrzymań po marszu antycovidowców

25.10.2020 12:39

Aż 278 osób zatrzymała policja po sobotnich protestach w Warszawie. – W 27 przypadkach doszło do zatrzymań prewencyjnych – przekazał rzecznik stołecznej policji Sylwester Marczak. Po starciach z policjantami ucierpiało czterech mundurowych.

Protesty, policja
fot. Reuters/Twitter

Protesty antycovidowców, ale też po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał zapis o aborcji eugenicznej za sprzeczny z konstytucją, nie tracą na sile. W obu przypadkach interweniuje policja powołując się na stan epidemii i zaostrzenia wynikające z tzw. czerwonej strefy.

- Konieczność działań przywracających porządek dotyczyła głównie tzw. protestu negujących pandemię. Biorąc pod uwagę stan epidemiczny, w którym się znajdujemy niestety nie ma możliwości organizowania zgromadzeń spontanicznych - powiedział Sylwester Marczak, rzecznik KSP w Warszawie. Na briefingu prasowym podał informacje na temat zatrzymanych.

Masowe interwencje policji w protestach antycovidowym i aborcyjnym. Setki zatrzymań

Policja podaje, że chodzi przede wszystkim o protest na Placu Defilad. - Był nielegalny w swojej formule, czyli zgromadzenia spontanicznego. Z informacji, jakimi dysponujemy w oparciu o dane zatrzymanych osób wynika, że trudno byłoby wskazać tutaj na konkretną grupę społeczną - podają mundurowi.

Ogółem w proteście, wskutek starć manifestantów z policjantami, czterech mundurowych zostało rannych. W przypadku jednego niezbędna była bardziej specjalistyczna pomoc w szpitalu.

W czasie działań zabezpieczających policjanci wylegitymowali ponad 1100 osób. Ponad 120 ukarano mandatami. Do sądów kierujemy blisko 350 wniosków o ukaranie

Sylwester Marczak, rzecznik KSP

Ponad 250 przypadków zatrzymań było skutkiem m.in. „naruszenia nietykalności policjantów”. - Wśród zatrzymanych i osadzonych w jednostkach policji znajdują się także obcokrajowcy. Niektórzy z zatrzymanych byli nietrzeźwi - podkreśliła policja.

Zobacz także

KSP podała, że postępowania prowadzone są „między innymi w kierunku czynnego udziału w zbiegowisku w połączeniu z czynami o charakterze chuligańskim, naruszenia nietykalności funkcjonariuszy, znieważenia godła państwowego, ataku na dziennikarzy”.

RadioZET.pl/KSP/PAP