Zamknij

Ratusz potwierdza: Warszawa gotowa na koronawirusa

02.03.2020 16:47
Warszawa gotowa na koronawirusa
fot. East News/Zbyszek Kaczmarek (zdjęcie ilustracyjne)

Koronawirus w błyskawicznym tempie rozprzestrzenia się po Europie. Rząd zapewnia, że w Polsce nie odnotowano żadnego przypadku zarażenia. Natomiast rzecznik stołecznego ratusza, Kamil Dąbrowa po posiedzeniu sztabu kryzysowego poinformował, że wszystkie służby miejskie, jak i te podlegające wojewodzie są przygotowane na koronawirusa.

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy zwołał sztab kryzysowy w związku z zagrożeniem koronawirusa. W trakcie posiedzenia miejskie i wojewódzkie służby zdały prezydentowi raport dotyczący ewentualności pojawienia się koronawirusa w Warszawie.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Na spotkaniu pytano m.in. o to, czy pojawił się problem w związku z zaopatrzeniem się w sprzęt sanitarny. Służby sanepidu i służby wojewody przekazały, że miasto oraz szpitale są gotowane na koronawirusa. "O brakach w sprzęcie sanitarnym nie było mowy" - zapewnił Kamil Dąbrowa.

Zobacz także

Rzecznik potwierdził także, że większość obowiązków, które dotyczą bezpieczeństwa epidemiologiczne, spoczywa na administracji rządowej. "Prezydent Rafał Trzaskowski zgłosił gotowość do współpracy w tym zakresie z wojewodą (Konstantym) Radziwiłłem" - dodał Dąbrowa. W trakcie posiedzenia poinformowano także o tym, że w stolicy są dwa szpitalne, w których będą leczeni ludzi zarażenie koronawirusem. Jest to Wojewódzki Szpital Zakaźny i Centralny Szpital Kliniczny MON - Wojskowy Instytut Medyczny przy ul. Szaserów.

Zobacz także

Dąbrowa dodał także, że w tych placówkach medycznych przebywa 13 osób, w tym dwoje dzieci. Zapewnił, że w Warszawie nie ma stwierdzonego przypadku koronawirusa. Rzecznik zapytany o sytuację uczniów i dzieci stołecznych placówek oświatowych, u których wystąpiły niepokojące objawy, oświadczył: "Wtedy faktycznie powinno pozostać w domu, ale apelujemy i informujemy: w tej chwili mamy w Polsce sezon grypowy w związku z tym warto obserwować siebie". Dodał także, że "Nie możemy sami podejmować decyzji o podejrzeniu koronawirusa. Powinniśmy się kontaktować ze szpitalami, ze stacjami epidemiologicznymi i tam zasięgać informacji".

Rozlicz PIT za darmo i przekaż 1 procent podatku na Fundację Radia ZET

Natomiast wojewoda mazowiecki postanowił, że w ponad dwudziestu stołecznych jednostkach medycznych obowiązuje stan podwyższonej gotowość.

RadioZET.pl/PAP