Zamknij

Niedźwiadki z ZOO obudziły się... w środku lutego. Idzie wiosna?

19.02.2020 11:02
niedźwiedź w warszawskim ZOO
fot. KRYSTIAN DOBUSZYNSKI/REPORTER

Niedźwiadki z warszawskiego ZOO po raz pierwszy w tym roku wyszły ze swoich legowisk i zaprezentowały się warszawiakom. Zwabiła je wysoka temperatura, która w ostatnich dniach oscyluje w stolicy wokół 10 stopni.

Wybieg dla niedźwiedzi w warszawskim ZOO przy ul. Solidarności cieszy się dużą popularnością wśród zwiedzających. We wtorek praskie misie sprawiły niespodziankę warszawiakom i pojawiły się na wybiegu. Czyżby poczuły wiosnę?

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Warszawskie misie obudziły się z zimowego snu

Nagranie nietypowego jak na tę porę roku spaceru opublikował "Przegląd Praski". Jak tłumaczył w rozmowie z serwisem dyrektor zoo Andrzej Kruszewicz, niedźwiedzice nie hibernują (stan fizjologiczny organizmu polegający na spowolnieniu procesów życiowych - red.), ale są ospałe i mniej ruchliwe.

Zobacz także

Najprawdopodobniej, kiedy temperatura spadnie, zwierzęta wrócą do swoich legowisk. Na wybieg powrócą, kiedy wiosna zadomowi się w stolicy na dobre.

Sabina i Mała to seniorki. Ich naturalnym środowiskiem jest południe Europy. Mają około 30 lat, a do warszawskiego Ogrodu Zoologicznego trafiły ze szkoły cyrkowej w Julinku. Mieszkały tam w klatach zbitych z desek i płyt ażurowych.

Wcześniej towarzyszyła im Tatra, która ze względu na zaawansowany wiek (38 lat) trafiła do łatwiejszego w użytkowaniu wybiegu po likaonach na terenie ZOO. Na wybiegu dla niedźwiedzi pojawiał się również Grześ, który obecnie jest podopiecznym ZOO w Białymstoku.

Temperatura tej zimy jest wyjątkowo łaskawa. W miniony weekend meteorolodzy odnotowali rekord ciepła w lutym. W niedzielę w Słubicach termometry pokazały nawet 17,8 st. Celsjusza.

Zobacz także

RadioZET.pl/Przegląd Praski