Autobus-widmo wozi powietrze w stolicy. Kursuje na wyludnione osiedle Dudziarska

20.02.2020 16:44
autobus
fot. Maciej Luczniewski/REPORTER

Linia 245 łączy Grochów z osiedlem Dudziarska. Nazywana kolonią karną czy slumsami, jedna z najbardziej znienawidzonych okolic w Warszawie, dziś jest wyludniona. Mimo to wciąż dociera tam autobus, który prawie nie zabiera pasażerów.

W latach 90. Dudziarską zamieszkiwali ludzie z wyrokami eksmisyjnymi oraz osoby potrzebujące mieszkań kwaterunkowych. Zespół trzech bloków na Pradze-Południe powstał w odludnym miejscu między torami kolejowymi na granicy Targówka Fabrycznego i Grochowa. W 2015 roku podjęto decyzję o wygaszaniu osiedla, które uznano za nieudany eksperyment socjalny.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

W 2007 roku uruchomiono linię autobusową 137 łączącą osiedle z Grochowem. Zanim powstała, okoliczni mieszkańcy musieli przedzierać się do swoich domów przez tory kolejowe. Z czasem 137 zastąpił autobus 245, który kursuje na Dudziarską nadal, mimo że osiedle świeci pustkami.

Zobacz także

Autobus-widmo. Kiedy wszedł pasażer, kierowca wpadł w popłoch

Dziś warszawskie "getto" zamieszkują tylko bezdomni.

Z końcem roku wykwaterowaliśmy wszystkich lokatorów z osiedla Dudziarska

- poinformował wiceburmistrz Pragi-Południe Karol Kowalczyk w rozmowie z "Gazetą Stołeczną".

Mimo to linia autobusowa 245 nadal istnieje. Rusza z Dudziarskiej o 4.30 i kończy kurs o 22.05. W międzyczasie kierowca ma półgodzinny postój.

Osiedle Dudziarska
fot. Maciej Luczniewski/REPORTER

Wiceburmistrz raz sam wybrał się na przejażdżkę linią-widmo. Jak informuje "GW", najpierw obserwował autobus na ruchliwym placu Szembeka. Jednak nawet tam nie było żadnych pasażerów. Kiedy w końcu się dosiadł, żeby pojechać do końca trasy, kierowca - prawdopodobnie nieprzyzwyczajony do zainteresowania kursem - wpadł w popłoch. Zabarykadował się w kabinie, myśląc, że to napad.

Co będzie dalej z linią 245? Po co istnieje, skoro słyszy się o cięciach? Rzecznik ZTM Tomasz Kunert argumentował, że linia traktowana jest nie tylko jako dojazd na osiedle przy ul. Dudziarskiej, ale - jak wskazał - po drodze obsługuje inne przystanki.

Jak dodał, po feriach w Warszawie ZTM przyjrzy się sprawie i podejmie decyzję co do formy funkcjonowania linii.

Zobacz także

Osiedle Dudziarska
fot. Maciej Luczniewski/REPORTER

RadioZET.pl/"Gazeta Stołeczna"