Zamknij

Jan Śpiewak zostanie ułaskawiony? Kancelaria Prezydenta wszczęła postępowanie

10.01.2020 16:01
Jan Śpiewak
fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

Kancelaria Andrzeja Dudy wszczęła postępowanie ws. ułaskawienia aktywisty Jana Śpiewaka. Postępowanie jest w toku.

- Prezydent Andrzej Duda wszczął postępowanie ws. ułaskawienia Jana Śpiewaka - poinformował w piątek minister w Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Dodał, że Kancelaria oczekuje na wpływ akt sprawy z prokuratury.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Prośba o ułaskawienie wpłynęła do Kancelarii. Prezydent wydał w trybie prezydenckim decyzję o wszczęciu postępowania z urzędu na gruncie przepisów Kodeksu postępowania karnego - powiedział w Radiu Plus Mucha.

Dodał, że postępowanie się toczy. "Oczekujemy na wpływ akt sprawy z prokuratury" - wskazał.

Prezydent ułaskawi Jana Śpiewaka?

Paweł Mucha zaznaczył, że sprawa dotycząca aktywisty bulwersuje opinię publiczną. Podkreślił, że jeszcze za wcześnie, by mówić o decyzji prezydenta.

Czy są przesłanki i jakie rozstrzygnięcie prezydent podejmie, dzisiaj jest za wcześnie, żeby mówić - ocenił.

Zobacz także

Miejski aktywista został prawomocnie skazany ws. zniesławienia mecenas Bogumiły Górnikowskiej-Ćwiąkalskiej. Chodzi o reprywatyzację kamienicy przy ul. Joteyki 13 w Warszawie. Zgodnie ze słowami Śpiewaka córka byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego miała być kuratorem 118-letniej osoby i przejąć we władanie pół kamienicy.

Na początku 2019 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia orzekł, że Śpiewak jest winny zniesławienia Bogumiły Górnikowskiej-Ćwiąkalskiej. Orzeczono, że ma zapłacić 5 tysięcy złotych grzywny i 10 tysięcy nawiązki na rzecz mecenas. Obie strony wniosły apelacje. W grudniu Sąd Okręgowy w Warszawie podtrzymał wyrok niższej instancji. Aktywista skomentował wyrok na Facebooku.

Przegrałem. Sąd uczynił mnie kryminalistą. Za obronę słabszych, za obronę sprawiedliwości. Za ujawnienie, że córka ministra Ćwiąkalskiego brała udział w nielegalnej reprywatyzacji kamienicy na Ochocie jako kurator 120-latka. Jestem jedyną osobą skazaną już dwukrotnie prawomocnym wyrokiem w związku z aferą reprywatyzacyjną. Mimo tego, że udowodniliśmy, że mecenas Ćwiąkalska wielokrotnie nie dopełniła swoich obowiązków, a swoimi działaniami doprowadziła do tragedii i dramatu lokatorów - napisał.

23 grudnia 2019 roku aktywista złożył w Kancelarii Prezydenta wniosek o ułaskawienie.

Zobacz także

RadioZET.pl/Radio Plus/PAP