Zamknij

Protest przed ambasadą USA. Zgromadzeni krzyczeli "I can't breathe"

Magdalena Barszczak
04.06.2020 16:42
Protest Black Lives Matter przed ambasadą USA
4 Zobacz galerię
fot. Aleksandra Szmigiel/REPORTER

Protest Black Lives Matter w Warszawie. Przed ambasadą USA odbyła się antyrasistowska manifestacja związana ze śmiercią czarnoskórego George'a Floyda w Minneapolis. 

Setki osób zebrały się pod ambasadą USA w Alejach Ujazdowskich w geście solidarności z protestującymi w Stanach Zjednoczonych po śmierci George'a Floyda. 46-letni Afroamerykanin został zabity 25 maja przez przez policjanta w trakcie interwencji.

Jak poinformował reporter tvnwarszawa.pl, po godzinie 15 protest się zakończył. Większość osób stanowili młodzi ludzie, na twarzach mieli maski. Manifestujący podzielili się na na dwie grupy, protestujące po obu stronach Alei Ujazdowskich.

Zobacz także

Protest przed ambasadą w Warszawie

Protestujący na 9 minut położyli się twarzą do ziemi. Dokładnie tyle trwało duszenie George'a Floyda przez funkcjonariusza policji. W rękach trzymali banery, na których dominowały hasła: "Black lives matter", "No justice, No peace", "I can't breathe" (ostatnie słowa zabitego George'a Floyda - red.), "Razem przeciwko rasizmowi" czy "Czemu was bardziej szokuje zniszczony pomnik niż zabity człowiek?".

To ostatnie pytanie nawiązuje do zdewastowanego z niedzieli na poniedziałek w Warszawie pomnika Kościuszki. Nieznani sprawcy wymazali cokół czarnym sprayem, pozostawiając napis "Black Lives Matter".

"Zastanawiamy się, co będzie z pomnikami, oburzamy, gdy podczas zamieszek zostaje zniszczony lub uszkodzony kościół, samochód albo skwer. Ale nie przejmujemy się tym, że zginął człowiek, a społeczność afroamerykańska od lat musi mierzyć się z rasizmem" - mówił jeden z uczestników manifestacji, cytowany przez "Gazetę Stołeczną".

Zobacz także

Zabójstwo George'a Floyda

George Floyd został uduszony przez policjanta Dereka Chauvina. Oficer dociskał kolanem szyję czarnoskórego mężczyzny do ziemi. Ostatnie słowa duszonego Afroamerykanina "nie mogę oddychać" stały się głównym hasłem protestów, które odbywają się w niemal 70 miastach w Stanach Zjednoczonych. W wielu miejscach doszło do zamieszek i strać z policją.

Funkcjonariusz policji z Minneapolis został oskarżony o morderstwo. Chauvina przeniesiono do więzienia o zaostrzonym rygorze w Oak Park Heights. 

Zobacz także

RadioZET.pl/tvnwarszawa.pl/"Gazeta Stołeczna"/onet.pl