Zamknij

Protest LGBT w Warszawie. Jedna osoba zatrzymana, aktywiści blokowali policję

07.08.2020 20:06
Protest LGBT Warszawa
fot. Maciej Sztykiel, Radio ZET (2)

Kilkadziesiąt osób, aktywistów LGBT, protestuje na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w proteście przeciwko aresztowaniu aktywisty LGBT Michała Sz., przedstawianym jako Margo. Podstawą miało być uszkodzenie w czerwcu furgonetki z hasłami anty-LGBT. Politycy Lewicy mówią o skandalu i areszcie „za poglądy”.

Protest aktywistów mniejszości LGBT w Warszawie. Aktywiści nie ustępują w światopoglądowym sporze. Ostrze krytyki i demonstracyjnych akcji skierowali dziś w stronę służb.

Policja aresztowała bowiem aktywistę Michała Sz, przedstawiającego się jako kobieta Margo. Został już ujęty i umieszczony w wozie policyjnym. Mundurowi nie mogli jednak jak odjechać – protestujący aktywiści usiedli na chodniku, uniemożliwiając przejazd policyjnego auta. Został on otoczony policyjnym kordonem.

Aktywista LGBT aresztowany na 2 miesiące. Protest w Warszawie

Wcześniej kilkadziesiąt osób protestowało w tej sprawie przed warszawską siedzibą Kampanii Przeciw Homofobii. Policja tak uzasadniała decyzję o areszcie Margo.

Zobacz także

Sąd wydał postanowienie związane z zastosowaniem środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres dwóch miesięcy, co jest związane z czynem m.in. zmuszenia do określonego zachowania, czy spowodowania lekkiego uszczerbku na zdrowi oraz przestępstwa uszkodzenia mienia. M.in. na podstawie tego sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował areszt

– powiedział Sylwester Marczak, rzecznik KSP w Warszawie.

Uciął też spekulacje, że areszt jest powiązany z niedawną akcją aktywistów z wieszaniem tęczowych flag na pomnikach, w tym Jezusa Chrystusa. W tej sprawie toczy się postępowanie z paragrafu dotyczącego obrazy uczuć religijnych.

Reporter Radia ZET relacjonował, że tęczowe flagi znów pojawiły się w stolicy, m. in. na pomniku Kopernika. Zatrzymanie aktywisty skomentowali już politycy Lewicy. 

RadioZET.pl/Maciej Sztykiel/PAP