Zamknij

Protest w stolicy. Blokada MEN i komendy na Wilczej, zatrzymana dziennikarka

23.11.2020 22:05
Protesty w Warszawie
fot. Piotr Molecki/East News

Protesty związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji znów przybrały na sile. Blokada ulic w Warszawie wystartowała w poniedziałek przed godziną 16.00. Demonstranci zablokowali m.in. wjazd do Ministerstwa Edukacji Narodowej, policjanci podejmowali próby usunięcia protestujących spod gmachu. W trakcie protestu policja zatrzymała fotoreporterkę agencji RATS i wciągnęła ją do radiowozu pomimo tego, że dziennikarka pokazywała legitymację prasową. Protest od razu przeniósł się pod komisariat przy ul. Wilczej, bo tam przewieziona została aresztowana fotoreporterka. Przed bramą doszło do starć policji z demonstrującymi.

Protesty w Warszawie, związane z zaostrzeniem prawa aborcyjnego, ponownie ruszyły w poniedziałek około godziny 16.00. Demonstrujący zablokowali bramę wjazdową do Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach sprzeciwu pod hasłem "Wolna aborcja i wolna edukacja!". Protestujący symbolicznie przykuli się do niej w geście solidarności z nauczycielkami, nauczycielami oraz instytucjami naukowymi, którym minister Czarnek grozi represjami za wsparcie Strajku Kobiet.

Protesty w Warszawie. Demonstrujący blokują wjazd do MEN, policja usuwa protestujących spod gmachu

Protestujący - jak poinformowano - "żądają wycofania się przez ministerstwo z gróźb konsekwencji finansowych i dyscyplinarnych wobec instytucji naukowych oraz nauczycieli i nauczycielek popierających Strajk Kobiet, dymisji Przemysława Czarnka ze stanowisk ministra edukacji i nauki, demokratycznej, wolnej od dyskryminacji i kontroli ze strony władz centralnych edukacji i szkolnictwa wyższego, wprowadzenia do szkół rzetelnej edukacji seksualnej, wolnego i bezpłatnego dostępu do bezpiecznej aborcji na terenie Polski. Na miejscu są funkcjonariusze policji. Policjanci obecnie starają się usuwać blokujących bramę. W stolicy w ramach Strajku Kobiet zaczęły się też blokady ulic. Korki tworzą się na Trasie Łazienkowskiej oraz w centrum miasta. Strajk Kobiet zapowiedział blokadę całego miasta. ZTM apeluje, aby korzystać z metra o ile to możliwe.

Zobacz także

Przypomnijmy, że w trakcie ostatniego protestu doszło do bardzo brutalnych interwencji funkcjonariuszy z BOA - Biura Operacji Antyterrorystycznych. Funkcjonariusze użyli wobec strajkujących pałek teleskopowych i gazu łzawiącego. Wiele osób zostało wciągniętych do radiowozów i wywiezionych na poszczególne komendy, gazem potraktowano również posłankę Lewicy Magdalenę Biejat. Masowe strajki w całym kraju trwają od 22 października br. - od momentu, gdy Trybunał Konstytucyjny pod wodzą Julii Przyłębskiej orzekł, że aborcja w przypadku bardzo ciężkich, nieodwracalnych wad płodu nie jest zgodna z konstytucją.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP