Zamknij

Dzięki radnej zdjęto krzyż w USC. Teraz wnioskuje o pogrzeby bez księdza

31.01.2020 13:17
ksiądz
fot. Shutterstock

Lewicowa działaczka Agata Diduszko-Zyglewska doprowadziła do zdjęcia krzyża w sali ślubów na warszawskiej Białołęce. Teraz idzie dalej. Radna Koalicji Obywatelskiej złożyła wniosek w ratuszu o świeckie pogrzeby.

Mistrz ceremonii zamiast księdza. Radna pisze do ratusza

Tradycyjny pogrzeb w stolicy od pokoleń wygląda tak samo - msza w kościele i kondukt żałobny. Radna Koalicji Obywatelskiej postanowiła to zmienić i zapytała o świeckie pogrzeby. Twierdzi, że otrzymywała dużo zapytań w tej sprawie.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Mieszkańcy Warszawy, którzy chcą korzystać ze świeckiej formuły pogrzebowej dla swoich bliskich, zwrócili się do mnie z pytaniem, czy Urząd Miasta zatrudnia urzędników - mistrzów ceremonii pogrzebowej, którzy pełniliby swoje obowiązki analogiczne do urzędników USC, którzy w imieniu państwa udzielają ślubów cywilnych - czytamy w interpelacji, którą radna złożyła w Urzędzie Miasta St. Warszawy.

Według radnej warszawiacy powinny mieć wybór w sprawie organizacji pogrzebu. Nie wszyscy mieszkańcy stolicy są wierzący. Dla nich miasto - zdaniem Diduszko-Zyglewskiej - powinno świadczyć usługi świeckie, a ceremonia pogrzebowa być wyprawiona bez udziału kapłana.

Z mojej krótkiej kwerendy wynika, że w tej chwili tego rodzaju usługi świadczą wyłącznie podmioty prywatne. W związku z tym będę wdzięczna za informację, czy istnieje możliwość poszerzenia oferty Urzędu Stanu Cywilnego o usługi związane z prowadzeniem świeckiego pogrzebu i zatrudnienia mistrzów/mistrzyń ceremonii pogrzebowej - pyta radna.

Zobacz także

interpelacja złożona do ratusza
fot. bip.warszawa.pl

Apel ws. uczniów niechodzących na religię

Interpelację radna złożyła 20 stycznia. To jednak niejedyny postulat lewicowej działaczki. Diduszko-Zyglewska prosi prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o interwencję ws. respektowania praw uczniów niechodzących na religię.

Jak zauważa Diduszko-Zyglewska, religia w szkołach jest nieobowiązkowa, mimo to uczniowie, którzy na nią nie uczęszczają, są dyskryminowani. Jak pisze radna w dokumencie, dzieci nie mogą wrócić do domu wcześniej, lecz muszą czekać w szatni, aż reszta grupy skończy zajęcia. Dochodzi też do sytuacji, gdy podczas zastępstw katecheci prowadzą lekcje religii, a dzieci wypisane z tego przedmiotu, są zmuszone do pozostania w sali.

Radna wnioskowała także o zdjęcie krzyża w sali ślubów na Białołęce. Krucyfiks wisiał tam ponad 20 lat. Usunięto go jesienią 2019 r. Diduszko-Zyglewska domagała się wtedy "neutralnej światopoglądowo sali", powołując się na konstytucję. Ostatecznie dyrektor USC m.st. Warszawy zdecydował "o zachowaniu religijnie neutralnego charakteru sali wobec odbywających się w niej świeckich ceremonii zawarcia związku małżeńskiego".

Zobacz także

RadioZET.pl/bip.warszawa.pl