Zamknij

Radna chciała pogrzebów bez księdza w USC. Ratusz odpowiada

11.02.2020 16:11
ksiądz
fot. Shutterstock.com

Radna Koalicji Obywatelskiej Agata Diduszko-Zyglewska zwróciła się do ratusza z pytaniem o świeckie pogrzeby w USC. Jest stanowisko urzędu miasta w tej sprawie. Głos zabrało także Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe.

Lewicowa działaczka Agata Diduszko-Zyglewska pytała w interpelacji, czy ratusz może zatrudnić jako urzędnika w Urzędzie Stanu Cywilnego świeckiego mistrza ceremonii pogrzebowej. Miałby on prowadzić pogrzeby tak samo jak urzędnik USC udziela ślubów. Radna w swoim wniosku napisała, że otrzymywała wiele zapytań w tej sprawie.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

6 lutego Diduszko-Zyglewska opublikowała na Facebooku odpowiedź miasta.

[...] Zadania zlecone dla urzędów stanu cywilnego nakładają na kierownika urzędu stanu cywilnego również sporządzanie aktów zgonu na podstawie karty zgonu wydanej przez lekarza. Wszelkie inne czynności kierownika urzędu stanu cywilnego wykraczające poza jego obowiązki ustawowe naruszyłyby zasadę legalizmu wynikającą z art. 6 Kodeksu postępowania administracyjnego - brzmi odpowiedź ratusza.

Jak napisała Diduszko-Zyglewska, działanie USC podlega ustawie i administracji rządowej i - zdaniem radnej - to na tym poziomie należałoby wprowadzić regulację, która umożliwiłaby tego rodzaju usługi dla mieszkańców.

Biorąc pod uwagę ścisłe relacje PiS-u z Kościołem, poszerzenie dostępu Polaków do świeckich usług w tej materii raczej nie będzie ich priorytetem. Jednak ponieważ coraz więcej osób nie życzy sobie udziału Kościoła w pożegnaniu bliskich osób, a usługi mistrzów i mistrzyń świeckiej ceremonii pogrzebowej stają się coraz popularniejsze (choć w tej chwili jest to działalność prywatna, a więc dostępność tych usług ma pewne ograniczenia), to nie wątpię, że odpowiednie regulacje będą musiały prędzej czy później nastąpić - dodała lewicowa działaczka na Facebooku.

W sprawach świeckich pogrzebów rodzinom pomaga MPUK

Świeckie pogrzeby są coraz bardziej popularne. Jak zauważa radna w rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl, taka usługa ma charakter bardziej intymny i pozwala na osobiste pożegnanie ze zmarłym w odróżnieniu od formalnych ceremonii.

W swojej interpelacji Diduszko-Zyglewska podkreśliła, że takie usługi oferują obecnie jedynie podmioty prywatne. Tymczasem mistrz lub mistrzyni ceremonii, ws. których wnioskowała radna, byliby zatrudnieni na etacie w urzędzie stanu cywilnego.

Z wnioskiem Diduszko-Zyglewskiej nie zgadza się Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe. Jego prezes Krzysztof Wolicki napisał pismo do Rafała Trzaskowskiego, w którym wyjaśnił, że nie ma potrzeby zatrudniać w USC świeckiego mistrza ceremonii, ponieważ od lat za usługi pogrzebowe dla Warszawy odpowiada Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych.

Powołanie świeckich mistrzów ceremonii pogrzebowej byłoby jedynie zbędnym zdublowaniem funkcji już istniejącej - stwierdził prezes stowarzyszenia, cytowany przez portal tvnwarszawa.pl.

Wolicki dodał, że mieszkańcy już mają wybór - mogą wybrać MPUK oraz zakłady prywatne. Jak wyjaśnił, MPUK jest pośrednikiem, który wskazuje, gdzie znaleźć mistrza ceremonii pogrzebowej. Prezes stowarzyszenia wyraził obawę, że urzędnik mógłby przeprowadzać usługę pogrzebową beznamiętnie, wspominając jedynie imię zmarłego, natomiast za pośrednictwem MPUK rodzina ma do wyboru więcej ofert od osób prywatnych.

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN Warszawa/Facebook.com/Agata Diduszko-Zyglewska