Zamknij

Trzaskowski podjął decyzję w sprawie opłaty za śmieci. Potrzebne są nowe analizy

13.05.2020 19:34
śmieci
fot. East News/Marek BAZAK

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski uchylił propozycję o zmianie sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci. Wcześniej ratusz zaproponował, aby wysokość stawki uzależnić od ilości zużytej wody.

Przed czwartkową sesją stołeczny ratusz przygotował projekt uchwały, która miała wprowadzić zmianę metody naliczania opłat za wywóz śmieci dla nieruchomości zamieszkałych. Obowiązujący od marca ryczałt z początkiem lipca zastąpiłaby stawka 12,73 zł za 1 m sześcienny zużytej wody. Od marca br. obowiązuje opłata ryczałtowa – 65 zł m.in. w blokach i 94 zł w domach jednorodzinnych. O nowym projekcie radni mieli dyskutować we czwartek, jednak to tego nie doszło, gdyż Rafał Trzaskowski odrzucił nową propozycję opłaty za wywóz śmieci.

Wywóz śmieci w warszawie. Rafał Trzaskowski odrzuca projekt radnych KO

Do zdjęcia z porządku rady miasta uchwały ws. opłat za śmieci odniósł się także stołeczny urząd. Karolina Gałecka, rzeczniczka prasowa przekazała, że "w związku z projektem radnych Koalicji Obywatelskiej o wyłączeniu z systemu gospodarki odpadami nieruchomości niezamieszkałych, prezydent Warszawy postanowił uchylić propozycję naliczania opłat za odpady według zużycia wody na najbliższej sesji". Dodała, że "stolica ponownie przystąpi do analiz wysokości opłat za gospodarkę odpadami, aby mieszkańcy mogli rozliczać się według metody od ilości zużytej wody".

Zobacz także

Karolina Gałecka przypomniała także, że bezpośrednim powodem skierowania projektu wyłączenia nieruchomości niezamieszkałych jest przeprowadzona w chaotyczny sposób nowelizacja przepisów w lipcu 2019 r.

Obecnie firmy płacą rażąco niskie stawki za gospodarkę odpadami komunalnymi, ponieważ blokuje to ustawa. Stawka została ustalona na poziomie, który nie pokrywa faktycznych kosztów obsługi tych nieruchomości, przez co resztę kosztów ponoszą mieszkańcy Warszawy

- skwitowała rzeczniczka.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

RadioZET.pl/PAP