Zamknij

Trzaskowski zaatakowany przez wiceministra klimatu. Chodzi o opłaty za śmieci

14.05.2020 14:23
Rafał Trzaskowski
fot. East News/Tomasz Jastrzebowski

Jacek Ozdoba wiceminister klimatu zaatakował prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, twierdząc, że po raz kolejny chce dokonać zamachu na portfele warszawiaków. Wiceminister oczekuje, że włodarz stolicy jednoznacznie wycofa się z propozycji zmian w opłatach za wywóz śmieci.

Jacek Ozdoba w trakcie briefingu prasowego powiedział, że w czasie pandemii szukane są sposoby, aby pomóc mieszkańcom, wtem "Rafał Trzaskowski planuje skok na ich kieszenie" - powiedział polityk.

Jacek Ozdoba "Rafał Trzaskowski planuje skok na kieszenie warszawiaków"

Wiceminister klimatu swoją wypowiedzią nawiązał do przedstawionej przez ratusz propozycji zmian w naliczaniu opłaty za śmieci, zgodnie z którą miejsce obowiązującego ryczałtu miała zastąpić stawka 12,73 za metr sześcienny zużytej wody.

Zobacz także

"Co przerażające, ta propozycja ratusza dotyka przede wszystkim rodziny wielodzietne" – podkreślił Ozdoba. Polityk przedstawił wyliczenia, zgodnie z którymi po tej zmianie trzyosobowa rodzina musiałaby zapłacić ponad 150 złotych, czteroosobowa – 200 zł, a pięcioosobowa – ponad 250 zł. Wyjaśnił on także, że metoda naliczania opłat od zużycia wody jest jednym z możliwych rozwiązać, jednak przelicznik powinien być "racjonalny".

Zobacz także

Wiceminister porównał opłaty warszawskie do stawek w innych miastach, gdzie są one niższe. "Czym jest gorszy mieszkaniec Warszawy od mieszkańca Gdańska?"- zapytał. Według niego Warszawa po tych zmianach wyglądałaby na tle innych miast "katastrofalnie". Ozdoba dodał także, że "Warszawa to jest jeden wielki skansen inwestycyjny". Wiceminister stwierdził, że sferę gospodarki odpadami zaniedbywano od lat. Ocenił on także, że politycy PO nie potrafią zarządzać miastem. Przez to cierpią mieszkańcy.

Ta propozycja jest absolutnie nie do przyjęcia. Oczekuję od pana prezydenta Trzaskowskiego, że zadeklaruje zero jedynkowo, że wycofuje się z tej propozycji

– skwitował wiceminister klimatu.

Zobacz także

O wycofanie projektu uchwały dotyczących zmian opłat za wywóz śmieci zawnioskował w środę wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. Zastępca włodarza wyjaśnić, że cały system przeliczyć należy jeszcze raz. A z projektu uchwały muszą zniknąć zapisy powiązane z nieruchomościami niezamieszkałymi.

Jacka Ozdobę zapytano o propozycje radnych KO, ten zaznaczył, że musi zapoznać się z jej szczegółami. Zaznaczył, że "ważne jest, żebyśmy patrzyli na ręce warszawskiego ratusza, żeby nie był przykładem tych złych standardów w zakresie nie tylko odpadów, ale też w innych płaszczyznach funkcjonowanie miasta".

RadioZET.pl/PAP