Zamknij

Fale upałów, nawałnice, masowe zgony. Katastroficzna wizja Warszawy za 30 lat

16.12.2019 13:22
pogoda
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Już za 30 lat warszawiacy na własnej skórze odczują skutki kryzysu klimatycznego. Ekstremalnie wysokie temperatury, nawałnice, susze, skoki ciśnienia i plaga kleszczy to realne zagrożenie dla mieszkańców stolicy - wynika z najnowszego raportu Koalicji Klimatycznej.

Coraz częściej mówi się o katastrofalnych następstwach zmiany klimatu. Eksperci z Heal Polska opracowali raport Wpływ zmiany klimatu i zanieczyszczenia powietrza na zdrowie mieszkańców Warszawy, w którym wyliczyli realne zagrożenia, z jakimi będzie się borykać stolica już za 30 lat.

Zobacz także

Zmiany klimatu: ekstremalne upały w stolicy

W publikacji nie tylko opisano wpływ zmian klimatu na życie i zdrowie mieszkańców, ale i opracowano prognozy na kolejne dziesięciolecia. Wnioski są alarmujące. Zgodnie z raportem w latach 2041–2070 czeka nas wzrost średnich rocznych temperatur. Termometry będą pokazywać 30–35 st. Celsjusza przez ok. 22–23 dni w roku. Z kolei maksymalne temperatury w stolicy mogą sięgnąć 43 stopni.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

W okresie tym, w stosunku do okresu bieżącego, częstość 3-dniowych fal upałów z temperaturami ponad 30°C wzrośnie o ok. 280 pkt proc., a w przypadku 5-dniowych fal upałów aż o 600 pkt proc. - czytamy w raporcie.

Wzrost śmiertelności i plaga kleszczy

Scenariusz dla mieszkańców Warszawy nie jest optymistyczny. Zmiany klimatu spowodują wzrost śmiertelności mieszkańców nawet o ponad 225% i zgonów z powodu chorób układu krążenia o ponad 252%.

Jednak to nie wszystko. Eksperci prognozują także wzrost zachorowań na choroby odkleszczowe.

Wyniki badań porównawczych wykonanych w lasach i parku na terenie miasta oraz na terenach chronionych poza jego granicami wykazały, że kleszcze występujące w lasach i parkach stolicy są istotnie statystycznie częściej zainfekowane bakteriami i wirusami, które są przyczyną licznych chorób - informuje raport.

Dodatkowo autorzy opracowania wskazują na zanieczyszczenie powietrza. Eksperci biją na alarm. Jak najszybciej - na poziomie ogólnopolskim i lokalnym - należy wdrożyć działania mające na celu ograniczanie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Katastrofa klimatyczna - jak zapobiegać?

Według raportu trzeba zwiększyć ilość zielonych przestrzeni, wprowadzić klimatyzację we wszystkich warszawskich szpitalach oraz opracować program szkoleń dla lekarzy i personelu medycznego, przygotowujący ich do leczenia chorób, które mogą pojawić się w Polsce w wyniku postępującej zmiany klimatu.

Należy również rozpocząć program odejścia od węgla, tak aby w 2030 roku nie był on już stosowany w krajowej energetyce. 

Zgodnie z badaniami naukowymi, aby powstrzymać zmianę klimatu, emisja gazów cieplarnianych w Polsce do tego roku musi spaść o 65%. Niezbędne jest także jak najszybsze dojście do neutralności klimatycznej, nie później niż w 2050 roku. Do osiągnięcia tych celów niezbędna jest współpraca rządu, samorządów, biznesu oraz społeczeństwa – komentuje współautor raportu dr hab. Zbigniew Karaczun, prof. SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.

RadioZET.pl/koalicjaklimatyczna.org