Zamknij

Chcą wyciąć 500 drzew po praskiej stronie Wisły. Aktywiści protestują

31.01.2020 16:40
wycinka drzew
fot. Mariusz Gaczynski/East News

Radny Pragi-Północ Grzegorz Walkiewicz domaga się wstrzymania przebudowy Wybrzeża Helskiego. W związku ze zwężeniem jezdni do jednego pasa ruchu ruszyła wycinka prawie 500 drzew. Miasto obiecuje nasadzenia po wycince, jednak aktywiści uważają, że to nie wystarczy.

Nad Wisłą na wysokości zoo pod topór ma pójść 500 drzew. Zdaniem urzędników jest to konieczne ze względu na budowę zabezpieczenia przeciwpowodziowego od ul. Okrzei do mostu Gdańskiego. Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. Zrównoważonego Rozwoju i Zieleni w stołecznym ratuszu, poinformowała, że miasto zasadzi na ich miejsce tyle samo nowych.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Radnego Pragi Północ Grzegorza Walkiewicza jednak to nie przekonuje i wystosował petycję do władz Warszawy.

Domagamy się wstrzymania przebudowy Wybrzeża Helskiego, której ma towarzyszyć budowa wału przeciwpowodziowego. Inwestycja ma być realizowana kosztem 500 drzew i kilkudziesięciu tysięcy krzewów rosnących na cennym przyrodniczo obszarze Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły - czytamy w dokumencie.

Jak zauważa radny, kosztem części terenu Parku Praskiego ma powstać parking. Poza tym, jak pisze, inwestycja jest sprzeczna z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Chcemy powstrzymać nieodwracalne straty dla warszawskiej przyrody. Domagamy się zmiany sposobu realizacji inwestycji na taki, który nie będzie tak bardzo ingerował w środowisko przyrodnicze - apeluje radny.

Warszawa obiecała w miejscu wycinki nasadzić 500 nowych drzew, jednak aktywiści są oburzeni. Do dyskusji przyłączyło się także stowarzyszenie Miasto jest Nasze.

Te wszystkie drzewa na zdjęciach mają być wycięte, bo komuś nie chciało się pomyśleć i inaczej przeprowadzić drogi dla rowerów, dojścia do parkingu czy kabli pod ziemią - piszą mieszkańcy.

Petycję podpisało już prawie 7 tys. osób. Tymczasem wycinka już ruszyła. Radny Grzegorz Walkiewicz poinformował na Facebooku, że złożył wniosek o sesję nadzwyczajną Rady m. st. Warszawy w tej sprawie.

Zobacz także

RadioZET.pl