Zamknij

Jak wyglądała Warszawa 900 lat temu? Przenieś się wirtualnie do XI wieku

03.01.2020 16:20

A gdyby tak przenieść się do średniowiecznej stolicy? Jak wyglądała? Odpowiedź na to pytanie poznaliśmy dzięki cyfrowej rekonstrukcji średniowiecznego grodu.

Rekonstrukcja Grodu Brodno
fot. Rekonstrukcja Grodu Brodno/Mateusz Osiadacz

Drewniana chata z bali, kuźnia czy półotwarta kuchnia - dzięki Mateuszowi Osiadaczowi możemy przenieść się w czasie i śledzić zabudowę wiosek z X czy XI wieku z okolic Lasu Bródnowskiego. Archeolog i grafik odtworzył grodzisko Bródno Stare na Targówku. Jak wyglądały realia życia?

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Mateusz Osiadacz
fot. Mateusz Osiadacz

Początki stolicy na Targówku

Grodzisko na Bródnie jest najstarszym znanym zabytkiem tego typu na terenie dzisiejszej Warszawy. Co wiemy o zabudowie tamtych obszarów? Teren, na którym w końcu XI lub w X wieku powstała osada, w średniowieczu był bardzo podmokły, zabagniony i poprzecinany licznymi ciekami wodnymi. 

Domy budowane były na piaszczystych łachach, podłużnych wyniesieniach, poprzecinanych terenem bagiennym. Osiedle miało luźny charakter, a gospodarstwa były rozrzucone na dużym obszarze - opowiada w rozmowie z RadioZET.pl Mateusz Osiadacz.
Mateusz Osiadacz
fot. Mateusz Osiadacz

Zobacz także

Schronienie w razie niebezpieczeństwa

Jak relacjonuje pan Mateusz na swojej stronie, pierwotnie rozproszona osada pozbawiona była założeń obronnych. W końcu X lub początkach XI wieku ludność zdecydowała o wybudowaniu grodu refugialnego, który służył miejscowej ludności jako schronienie w razie zagrożenia i nie był na stałe zamieszkały.

Spłonął on w początkach lub w pierwszej połowie XI wieku, co może mieć związek z ekspansją państwa Piastów lub z burzliwymi wydarzeniami upadku pierwszej monarchii piastowskiej: wojną domową w czasach Mieszka II oraz rządami Miecława - opowiada archeolog.

Pomimo zniszczenia grodu osada funkcjonowała dalej, do końca XI w. Później miejscowa ludność zasiedliła prawdopodobnie kolejną wieś, oddaloną o kilkaset metrów na południowy zachód.

Mateusz Osiadacz
fot. Mateusz Osiadacz
Mateusz Osiadacz
fot. Mateusz Osiadacz

Główną formą prezentacji projektu, który jest finansowany ze środków m.st. Warszawy, będzie animacja. Obejrzymy ją pod koniec lutego lub na początku marca.

Zobacz także

Bieżące materiały oraz informacje dotyczące planowanej prezentacji wyników projektu zamieszczane będą na facebookowej stronie Rekonstrukcja Grodu Bródno.  Już teraz można tam podziwiać zjawiskowe grafiki, dzięki którym możemy przenieść się w czasie o setki lat.

Archeolog ma nadzieję, że projekt przysłuży się rozpropagowaniu wiedzy o grodzisku na Bródnie, które uważa za stanowisko wyjątkowe.

RadioZET.pl/Rekonstrukcja Grodu Bródno Stare/Mateusz Osiadacz/Facebook