Zamknij

Rozstawiono wielkie płuca pod szpitalem. Aktywiści chcą zwrócić uwagę na smog

30.01.2020 14:14
Smog w Warszawie
fot. East News/Artur Zawadzki

Pod Centrum Zdrowia Dziecka stoi kilkumetrowy model ludzkich płuc. Zainstalowali go aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego. Instalacja pokaże, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze w stolicy.

Płuca, które stoją przed warszawskim szpitalem, wykonane są z białego przepuszczalnego materiału, przez które tłoczone jest powietrze.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Powietrze i unoszące się w nim zanieczyszczenia są najczęściej niewidzialne. Chcemy pokazać, że powietrze, którym oddychamy w sezonie zimowym, jest przepełnione drobnym, szkodliwym pyłem, który osadza się w naszych organizmach – powiedziała Magdalena Kozłowska z Polskiego Alarmu Smogowego.

Zobacz także

Kilkumetrowe płuca wcześniej były rozstawione w pięciu innych małopolskich miejscowościach m.in. w Oświęcimiu. W styczniu instalacja została przeniesiona do Warszawy. Pokazuje ona skale zanieczyszczenia powietrza.

Płuca będą „oddychać” przepuszczanym przez nie powietrzem i filtrować zawieszone w nim zanieczyszczenia. Przy dużym smogu, po kilku dniach będzie można zaobserwować zmianę koloru płuc umieszczonych na bilbordzie, spowodowaną osadzającym się na nich pyłem zawieszonym - poinformowali aktywiści.

Instalacja przed Centrum Zdrowia Dziecka będzie stać do 17 lutego.

RadioZET.pl/Polski Alarm Smogowy